poniedziałek, 15 listopada 2021

Pippa Grange "Jak pozbyć się leku i zacząć żyć"

Tytuł: "Jak pozbyć się leku i zacząć żyć"

Autor: Pippa Grange

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 352

Data wydania: 03-11-2021

Moja ocena: 7/10


Czasem zaczynam czytać książkę i myślę o kolejnych czynnościach, o tym, ile czasu mi to zajmie i czy zdążę przeczytać zanim będę musiała wyjść i coś załatwić. W efekcie nie mogę się skupić i wszystko zabiera mi jeszcze więcej czasu niż przewidziałam. Znacie to?

Zdaniem Pippy Grange takie myślenie jest oznaką lęku, a we współczesnym, wymagającym świecie, najbardziej boimy się tego, że coś nam nie wyjdzie i okażemy się nie dość dobrzy.

W książce "Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć" autorka pokazuje na prostych przykładach jak strach oddziałuje na całe społeczeństwo, jak rozpoznać jego symptomy i je skutecznie zwalczać.


"Zrozumiałam, że lęk w naszym życiu kryje się za różnymi maskami. I to właśnie te poukrywane obawy odbierają nam spełnienie, sprawiają, że zamartwiamy się konkurencją, porównujemy się, gonimy za wynikami i dążymy do uzyskania określonego statusu, popadamy w perfekcjonizm czy nadmiernie się kontrolujemy. Strach sprawia, że nasze życie staje się polem bitwy, każe nam ukrywać naszą autentyczną naturę, mówi, że nigdy nie będziemy mieli wystarczająco wiele lub nie będziemy wystarczająco dobrzy."

"Strach odgrywa w życiu o wiele istotniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Jest GPS-em, który kieruje naszym postępowaniem, tworząc schematy podejmowania decyzji i ograniczając nasze możliwości na przyszłość. I nie wywołujemy go tylko my sami: w ogromnej mierze to, w jaki sposób żyjemy i w co wierzymy, nie pochodzi z naszego wnętrza, lecz jest narzucane nam przez kultury, w jakich żyjemy, a następnie powielane i przetwarzane."


Nie brzmi to dobrze, prawda? Od najmłodszych lat musimy radzić sobie z lękiem: w rodzinie, w szkole, później w pracy. Szczególnie narażeni na stres są zawodowi sportowcy. To właśnie z grupami zawodników pracowała przez wiele lat Pippa, przyglądając się funkcjonowaniu ich społeczności i sposobom prowadzenia przez trenerów. 


"Gdy choć raz użyje się strachu, zaczyna on się powielać i rozprzestrzeniać. Zasiedla nasze umysły jak termity sekwoję. W środowisku opartym na strachu pozostaje niewiele miejsca na entuzjazm, ekscytację, wyobraźnię czy rosnącą świadomość różnych możliwości."


Strach nas ogranicza, może działać wręcz paraliżująco. Warto uświadomić sobie jakie są jego źródła i jak można sobie z nim radzić. 

Przede wszystkim należy odrzucić funkcjonujące w ogólnej świadomości mity sukcesu oraz pracować nad skuteczną komunikacją z otoczeniem i rozwijaniem swojego potencjału przy użyciu wyobraźni i uważności. 

Książka nie odkryła przede mną żadnych tajemnic. Zaprezentowane sposoby walki ze stresem znałam już wcześniej. Poradnik jest jednak dobrze napisany i przyjemnie się czyta. Nie znajdziecie tu danych statystycznych czy opisu doświadczeń naukowych, jedynie przykłady z życia i praktyki zawodowej Pippy Grange. Są to ciekawe anegdotki, dzięki którym łatwiej można zrozumieć przedstawioną teorię. 

Dziękuję wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki poradnika.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz