piątek, 17 stycznia 2025

Mirosława Kareta "Tajemnice z przeszłości"

Tytuł: "Tajemnice z przeszłości"

Cykl: Wydziedziczone, tom 3

Autor: Mirosława Kareta

Wydawnictwo: Mando

Ilość stron: 400

Data wydania: 11-01-2023

Moja ocena: 7/10

 

"Tajemnice z przeszłości" Mirosławy Karety to trzecia i ostatnia część historycznej sagi "Wydziedziczone". Główna bohaterka, Józia, była służąca w domu mecenasostwa Sobkiewiczów, wyrzucona z pracy po niesłusznym oskarżeniu o kradzież pereł, wspiera malarza Witolda Pruszkowskiego, którego podziwia. Mężczyzna cierpi na raka twarzy, przez co niewiele życia mu zostało. Możemy się tylko domyślać czy kobieta o fioletowych oczach z sonetu artysty to właśnie Józia.

Po jego odejściu Józia zostaje zatrudniona w antykwariacie starszego pana Wawrzyńca. Następnie, gdy jego zabraknie, związuje się z Romualdem Strumiłło, którego oświadczyny przyjmuje, i wspólnie prowadzą sklep. Józia staje się macochą dla jego szóstki dzieci, choć sama nigdy nie miała własnych.

Józia przechodzi niezwykłą przemianę – z prostej dziewczyny ze wsi Mnikowo staje się szanowaną damą, której determinacja i chęć samorozwoju są godne podziwu. Mimo trudnych doświadczeń, Józia nie traci ducha i nieustannie dąży do lepszego życia, co jest jednym z głównych tematów powieści.

Jej życie nie jest jednak usłane różami. Wiele osób z jej towarzystwa znika a ona sama musi zmierzyć się z zazdrością szwagierki męża, Marii, której nie podoba się nowa żona Romualda. Józia wciąż żywi uczucia do Stefka Mularczyka, lecz nie decyduje się na związek z nim. Choć małżeństwo z Romualdem zawarła z rozsądku, z czasem prawdziwie go pokochała.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Krakowie, który w początkach XX wieku był miejscem tętniącym życiem artystycznym i intelektualnym. Mirosława Kareta wprowadza czytelników w atmosferę tamtych czasów, przywołując postaci takie jak Wyczółkowski, Axentowicz, Stanisławski, Wyspiański, Mehoffer, Weiss. Wspomina także Rafała Malczewskiego, syna słynnego Jacka Malczewskiego, który rozsławił Zakopane jako modne miejsce wypoczynku. Józia również wielokrotnie wraca w Tatry, podziwiając góry z daleka.

Gdy Józia odnajduje rodzinę swojego ojca, w jej życiu pojawia się jej siostrzenica, Irenka, młoda dziewczyna szykująca się do matury, która zamieszkuje z nią. Irenka prowadzi część narracji, opowiadając o rodzinnych losach i codziennym życiu Józi.

Książka wplata w fabułę fragmenty ówczesnych gazet, literatury i recenzji, nadając jej charakter kroniki historycznej. W tym okresie miały miejsce kluczowe wydarzenia w historii Polski, takie jak Powstanie Styczniowe, I wojna światowa, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, wojna polsko-bolszewicka oraz uchwalenie Konstytucji marcowej.

„Tajemnice z przeszłości” to opowieść o poszukiwaniu tożsamości, walce o sprawiedliwość oraz roli sztuki i literatury. Powieść zachwyci miłośników historii Polski, przybliżając atmosferę i ważne wydarzenia z przełomu XIX i XX wieku, jednocześnie ukazując uniwersalne ludzkie emocje i dylematy. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz