niedziela, 14 sierpnia 2022

Mirosława Kareta "Niespełniona miłość"

Tytuł: "Niespełniona miłość"

Cykl: Wydziedziczona, tom 2

Autor: Mirosława Kareta

Wydawnictwo: Mando

Ilość stron: 368

Data wydania: 13-04-2022

Moja ocena: 8/10


 "...miłość do malarza żarzyła się nieprzerwanie na dnie jej serca i w chwili, gdy dziewczyna usłyszała jego głos, a potem zobaczyła wyprostowaną, męską sylwetkę, uczucie to wybuchło znowu jasnym, mocnym promieniem. A on nawet nie zwrócił na nią uwagi!"

 

Oddalona ze służby u Sobkiewiczów Józia wraca do rodzinnej wsi. Niesłusznie oskarżona o kradzież, wykorzystana dziewczyna nie widzi dla siebie możliwości zatrudnienia w dobrym domu. Matka chce szybko wydać ją za mąż, ale Józia marzy o czymś więcej. Miała okazję pozować do obrazu Witolda Pruszkowskiego "Spadająca gwiazda". Malarz obudził w niej romantyczne ciągoty a do Pietrka "łod Skrzypka", który chce się z nią ożenić, nie czuje nic. Kobieta podejmuje odważną decyzję i ponownie wyjeżdża z Mnikowa do Krakowa. Tutaj służy u masarza Jana Kołka, lecz nie jest zadowolona z posady. Nie dostaje dość jedzenia, by mieć siłę do pracy. Skąpa pani domu wydziela niewielkie racje i pilnuje każdego kęsa.

Koniec XIX wieku to początek wielkich zmian. Rodzi się ruch socjalistyczny. Kobiety domagają się praw. Robotnicy żądają godnych warunków pracy. Do tej pory wyzysk i prześladowanie były na porządku dziennym. Służące bez pracy ścigała policja. Ludzie pracowali po kilkanaście godzin bez żadnych świadczeń medycznych czy ubezpieczenia, na porządku dziennym w fabrykach były wypadki kończące się kalectwem lub śmiercią. Obraz życia w Galicji jest zatrważający.

Główna bohaterka zaznała jego trudów. Była Josephine, muzą malarzy, przetrwała także ciężki okres życia w skrajnej nędzy. Pragnęła większych możliwości dla kobiet i to wpajała dziewczętom z kolejnego pokolenia.


"Bez szkoły, bez wykształcenia, nigdy nie osiągniecie tego, by być traktowane na równi z mężczyznami."


Dziewczyna, która od zawsze miała słabość do słowa pisanego, wkleja do swoich kalendarzy fragmenty artykułów z gazet, nieświadomie tworząc wiarygodną kronikę swoich czasów.

To nie jest łatwa opowieść, czytanie wymaga skupienia uwagi, ale myślę, że warto sięgnąć po tę serię. Książki dostarczają informacji o życiu różnych klas społecznych w XIX wieku.

Józia swoją determinacją i siłą budzi sympatię czytelnika. Kibicujemy jej na każdym kroku. Jestem ciekawa jak potoczą się jej dalsze losy.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas



  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz