poniedziałek, 10 lipca 2023

Moiya McTier "Droga mleczna. Autobiografia naszej Galaktyki"

Tytuł: "Droga mleczna. Autobiografia naszej Galaktyki"

Autor: Moyia McTier

Wydawnictwo: Otwarte

Ilość stron: 240

Data wydania: 03-07-2023

Moja ocena: 7/10

 

To trzecia po "Wszechświecie w twojej dłoni" i "Śniadaniu z cząsteczkami" książka popularnonaukowa z dziedziny astrofizyki, którą przeczytałam w ostatnim czasie. Większość informacji się powtarza, choć "Droga mleczna" przedstawia inny punkt widzenia. Narratorem jest nasza Galaktyka. Tak opowiadałaby o kosmosie, gdyby była istotą myślącą i zdolną do komunikacji z nami.

Z jej punktu widzenia wszystko wygląda inaczej. Jej ciało jest bardziej rozległe, a życie - zdecydowanie dłuższe.

Poznajemy za jej pośrednictwem teorie na temat początków istnienia kosmosu oraz te przedstawiające jego możliwe zakończenia. Droga Mleczna przytacza też mity i wierzenia różnych ludów.

Opowiada o swoim ciele, kryjącym zgrubienie centralne, dysk i halo. Wspomina o istniejącej w niej czarnej dziurze, która wysysa całą radość życia, jak dementorzy z "Harry'ego Potter'a". Snuje marzenie o połączeniu z Andromedą, z którą ślą sobie wzajemnie listy miłosne.

Dowiadujemy się o metodach mierzenia kosmicznych odległości za pomocą świec i linijek, ale nie tych, które w pierwszej chwili przychodzą nam na myśl. Dużą rolę odgrywa także kosmiczne przesunięcie ku czerwieni lub fioletowi.

Czytamy o czterech oddziaływaniach elementarnych: grawitacji, elektromagnetyzmie, słabym i silnym oddziaływaniu jądrowym, o powstawaniu gwiazd, gromadach otwartych i kulistych, o istniejących obecnie i możliwych w przyszłości sposobach podglądania wszechświata. Dowiadujemy się także, które z przedstawionych w filmach science-fiction wizji mogą odpowiadać rzeczywistości. Sama nie raz się zastanawiałam dlaczego obcy zwykle są przedstawiani w formie humanoidalnej. Przecież w innych warunkach życie wyewoluowałoby w innej formie.

Książka nie jest łatwa, jej zrozumienie wymaga skupienia uwagi. Podoba mi się oryginalny pomysł na postać narratora.

Autorka jest znaną popularyzatorką nauki i widać, że jest to jej pasja. Stworzyła sobie nawet możliwie zbliżone warunki do kosmicznej pustki, by wczuć się w rolę Galaktyki.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz