niedziela, 8 grudnia 2024

Monika Koszewska "W świecie absurdu"

Tytuł: "W świecie absurdu"

Autor: Monika Koszewska

Wydawnictwo: 1Punkt Sp. z o. o.

Ilość stron: 450

Data wydania: 23-11-2023

Moja ocena: 7/10

 

Monika Koszewska zabiera nas do chaotycznej i groteskowej rzeczywistości, zaskakująco przypominającej to, czego doświadczyliśmy podczas pandemii koronawirusa. Wraz z bohaterami, Filipem i Basią, wkraczamy w świat prawdziwego absurdu, niczym z filmów Barei.

Filip Zalewski, wypalony pracoholik po nietypowej terapii w męskim zakonie, wraca do całkiem nowej rzeczywistości, której zasady wydają się pozbawione logiki. Absurdy powstają z powodu zwykłego braku komunikacji. Filip próbuje dowiedzieć się o co chodzi a jego ironiczne komentarze stawiają w oczach władzy jego zdrowie psychiczne pod znakiem zapytania. Chaos i nawarstwiające się nieporozumienia prowadzą go od aresztu po szpital psychiatryczny, gdzie nikt nie traktuje go poważnie.

Jednak najważniejsza część powieści rozpoczyna się po jego powrocie do domu, gdzie czeka na niego stęskniona żona, Basia. Uwagę zwraca ich autentyczna i pełna ciepła reakcja, co w połączeniu z dystansem do sytuacji i poczuciem humoru czyni ich zgranym zespołem, radzącym sobie z życiem w obliczu kryzysu, w przeciwieństwie do ich sąsiadów. Ci, wcześniej wręcz nachalnie afiszujący się z bliskością, teraz nieustannie się kłócą, aż stają się sobie niemal obcy. Żniwo zbiera też alkoholizm, podsycany niezdrową sytuacją.

Koszewska świetnie uchwyciła, jak ekstremalne warunki ujawniają prawdziwe oblicze ludzi. Podczas gdy niektórzy bezinteresownie ruszają na pomoc bliźnim, inni zamykają się w swojej zazdrości i małości. Ten kontrast w zachowaniach bohaterów pozwala spojrzeć na kryzysowe czasy jako na swoisty test człowieczeństwa, który jednych uszlachetnia, a u innych obnaża słabość charakteru.

Autorka bawi groteskowymi obrazami absurdów pandemicznej rzeczywistości, ale jednocześnie zmusza do zadumy nad kondycją społeczeństwa. Znakomicie ukazuje, jak kryzys wpływa nie tylko na życie zawodowe bohaterów, ale także na ich codzienność, relacje i zdrowie psychiczne.

"W świecie absurdu" to nie tylko satyra, ale także przypomnienie o wartości prostych rzeczy – zdrowia, bliskich relacji i równowagi między pracą a życiem osobistym. Koszewska przypomina, że nawet w najtrudniejszych czasach humor i dystans mogą być lekarstwem na codzienne absurdy.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz