czwartek, 4 lutego 2021

Caroline de Maigret i Sophie Mas - "Druga młodość, cóż z tego, że druga"

Tytuł: "Druga młodość, cóż z tego, że druga"

Autorki: Caroline de Maigret, Sophie Mas

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 272

Data wydania: 27-01-2021

Moja ocena: 8/10


"Opalanie się powoduje zmarszczki.

Uśmiechanie się powoduje zmarszczki.

Imprezowanie powoduje zmarszczki.

Dobry Boże, jakie nudne życie muszą wieść ludzie pozbawieni zmarszczek."

 

Książka "Druga młodość, cóż z tego, że druga" jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla pań wchodzących w wiek średni. Autorki w zabawny, lekki sposób komentują początki starości, która zaczyna się po 40-tce. 

Lektura przesycona jest dowcipem. Caroline i Sophie przekonują czytelniczki, by nie przejmowały się za bardzo pierwszymi siwymi włosami czy spadkiem atrakcyjności towarzyskiej. Podają rady, które mogą pomóc utrzymać się na miłosnym rynku: jak szukać partnera, jak zachować się na imprezach, jak się ubierać, by tuszować wady.


"Wiek to kwestia indywidualna i dość kłopotliwa. Ten, na który się czujemy, nosimy w duszy i sercu, nie jest tylko rosnącą liczbą powiększającą się wraz z każdymi urodzinami niczym pomiar na liczniku przebiegu.

Kobieta czuje się przeciętnie o siedem, dziesięć lat młodsza, niż zdradza jej akt urodzenia. Tak się powszechnie uważa, choć oczywiście każdy przypadek jest inny. Warto jednak dodać, że wiek zależy też od danej chwili - w ciągu dnia możemy czuć się staro, zwłaszcza z samego rana, a potem, wieczorem, znów zachowywać się jak nastolatka.

Istnieją więc różne rodzaje wieku: wiek urodzenia, wiek emocjonalny. Wiek, który narzuca nam biologia i ten, który same określamy. Bolesne pytanie: "Ile masz lat?", może zatem przechytrzyć fatalizm odpowiedzi, którą narzuca. Wiek staje się kostiumem, w który się przebieramy, nastrojem, który bywa zmienny i nieprzewidywalny."

 

Styl Caroline de Maigret i Sophie Mas cechuje przede wszystkim dystans do siebie i świata oraz poczucie humoru.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, bogato ilustrowane przepięknymi fotografiami.

Możemy przeczytać o kobiecych kompleksach, które blakną z czasem, o zmieniającym się podejściu do operacji plastycznych, o poszukiwaniu nowej miłości, o ciąży i macierzyństwie w dojrzałym wieku. Poznajemy także porady modowe i ciekawostki kosmetyczne z minionych wieków. 

Na samym końcu znajduje się wykaz miejsc, które warto odwiedzić w Paryżu. 

Książkę czytało mi się szybko i lekko, nie raz za jej sprawą pojawił się uśmiech na mojej twarzy. Z pewnością sięgnę także po wcześniejszy tytuł autorek: "Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś".

Dziękuję wydawnictwu Muza z egzemplarz recenzencki.



Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko/

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko




1 komentarz:

  1. Dużo dobrego czytałam już o tej książce i sama również chcę ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń