czwartek, 30 stycznia 2025

Anna Siedlecka "Z okruchów nadziei"

Tytuł: "Z okruchów nadziei"

Autor: Anna Siedlecka

Wydawnictwo: Lucky

Ilość stron: 352

Data wydania: 19-02-2024

Booktour: Czytam dla przyjemności

Moja ocena: 7/10

 

Lidka wierzyła, że jej małżeństwo z Piotrem to spełnienie marzeń. Wszystko jednak zaczęło się zmieniać – mąż coraz częściej unikał rozmów, wracał późno z pracy, aż w końcu bez żadnego wyjaśnienia oznajmił, że złożył pozew o rozwód. To dla Lidki szok. Nie rozumie, co się stało, dlaczego mężczyzna, z którym planowała przyszłość, po prostu ją zostawił. Najgorsze jest to, że nie próbuje nawet z nią porozmawiać. Dopiero po czasie poznajemy powód jego decyzji, ale dla mnie jego zachowanie od początku było trudne do zaakceptowania.

Aby dojść do siebie, Lidka wyjeżdża w góry, gdzie poznaje wdowca z dwiema córeczkami. Dziewczynki są pełne uroku, ale też bardzo przywiązane do zmarłej mamy, co sprawia, że ich relacja z Lidką jest początkowo dość ostrożna. Nie chcą, by ktokolwiek próbował zająć miejsce ich mamy, a jednocześnie podświadomie tęsknią za kobiecą obecnością. Scena, w której recytują wiersz na szkolnej uroczystości z okazji Dnia Matki, była wyjątkowo wzruszająca – to jeden z momentów, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Relacja Lidki i ojca dziewczynek rozwija się stopniowo, oboje wmawiają sobie, że to tylko przyjaźń. Jednak dzieci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i delikatnie prowokują sytuacje, które wywołują zazdrość. Wydawać by się mogło, że książka zmierza do przewidywalnego, obyczajowego finału, ale wtedy autorka zaskakuje – powrót Piotra zmienia wszystko. Robi się naprawdę niebezpiecznie, a Lidka znajduje się w sytuacji, w której nie wie, czy może liczyć na czyjąś pomoc. Przemiana jej byłego męża była przerażająca, a motywy jego działania nieodgadnione. Rzadko w tego typu powieściach spotyka się tak zaskakujące zwroty akcji – może jedynie u Eli Downarowicz.

Książkę dobrze się czyta. Z początku wspomnienia z przeszłości bohaterki przeplatają się z teraźniejszością, co pozwala nam lepiej poznać Lidię i Piotra, w dalszej części autorka skupia się na bieżącym wątku.

Najbardziej ujęły mnie dziecięce bohaterki – ich wrażliwość i naturalność nadają powieści autentyczności. Podobało mi się również, że Lidka nie tylko odnajduje szczęście, ale też realizuje swoje zawodowe ambicje.

W posłowiu autorka wspomina, że na spotkaniach autorskich zdradza sekret powstania tej książki. Mam nadzieję, że odwiedzi bibliotekę w mojej okolicy – chętnie dowiedziałabym się, co ją zainspirowało do napisania tej historii. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Jagna Rolska "Amore Mio! Lawina"

Tytuł: "Amore Mio! Lawina"

Autor: Jagna Rolska

Wydawnictwo: Bookend

Ilość stron: 400

Data wydania: 18-11-2024

Moja ocena: 7/10

 

Jagna Rolska serwuje czytelnikom ciepłą, pełną uroku opowieść o życiowych zmianach, kobiecej solidarności i… kotach. Główna bohaterka, Monika, po rozwodzie postanawia zacząć wszystko od nowa w ukochanych włoskich górach. Los jednak szykuje dla niej niespodziankę – jej nowy dom zostaje zasypany przez lawinę, a ona sama trafia pod dach serdecznej sąsiadki, Marii.

Autorka pisze lekko, a jej styl sprawia, że historia wydaje się niezwykle realistyczna. Dialogi są naturalne, a relacje między bohaterami autentyczne, co pozwala czytelnikowi w pełni zanurzyć się w tej opowieści. Włoska osada Piumino tętni życiem – nie tylko za sprawą lokalnej społeczności, ale także dzięki Marii, która prowadzi kulinarny kanał internetowy i angażuje się w rozwój turystyki. To właśnie pod jej dach trafia Monika, kiedy żywioł odbiera jej nowy dom.

Silnym punktem powieści są postacie drugoplanowe, szczególnie synowie Marii – charyzmatyczny, ale nie do końca szczery wobec Moniki Sisto oraz skryty Elmo, który początkowo ocenia ją niesprawiedliwie, ale z czasem zaczyna patrzeć na nią inaczej. Ich obecność wprowadza do historii elementy romantycznych nieporozumień. W tle rozgrywają się także miłosne rozterki Dagmary i Marysi, które przyjeżdżają do Piumino, każda z własnymi problemami sercowymi.

Powieść świetnie oddaje kobiecą solidarność i siłę wsparcia. Maria przyjmuje Monikę jak rodzinę, nie oczekując niczego w zamian, a przyjaciółki bohaterki pomagają jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nawet ucząc ją obsługi mediów społecznościowych. To właśnie internet niespodziewanie odgrywa dużą rolę w życiu Moniki – filmik o jej zasypanym domu i przygarniętych kotach zdobywa ogromną popularność, co przynosi zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Jagna Rolska celnie ukazuje, jak różnie ludzie reagują na treści w sieci – jedni okazują wsparcie, inni krytykują bez znajomości faktów. Jednak siła internetu może też działać na korzyść – dzięki rozgłosowi Monika ma szansę na nowy start zawodowy.

„Amore Mio! Lawina” to pełna ciepła, optymistyczna opowieść o tym, że nawet największe życiowe turbulencje mogą prowadzić do nowych, ekscytujących możliwości. To książka o przyjaźni, miłości i odwadze, by zacząć od nowa, z włoskimi krajobrazami w tle. Na końcu autorka zapowiada kontynuację, więc możemy spodziewać się dalszych losów Moniki i jej włoskiej przygody.

Jeśli szukasz lekkiej, wciągającej powieści, która poprawi ci nastrój i przypomni, że los potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwanych momentach, ta książka będzie idealnym wyborem. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Tomasz Kruczek "Wśród spalonych osad"

Tytuł: "Wśród spalonych osad"

Cykl: Młodzi Wojowie, tom 2

Autor: Tomasz Kruczek

Wydawnictwo: Replika

Ilość stron: 256

Data wydania: 30-07-2024

Moja ocena: 7/10

 

Drugi tom serii "Młodzi wojowie" ponownie przenosi czytelników do wczesnopiastowskiej Polski, pełnej przygód, niebezpieczeństw i heroicznych zmagań o przetrwanie. Tym razem historia skupia się na kolejnym pokoleniu mieszkańców osady Bnin, którą młodsi czytelnicy poznali już w pierwszej części.

Akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach z pierwszego tomu. Leszek i Dis, bohaterowie poprzedniej opowieści, doczekali się dzieci, a Jan, zgodnie ze swoimi planami, poświęcił się życiu zakonnemu. W centrum wydarzeń stoją młoda Kaśka, opiekująca się dziećmi i organizująca im wyprawy do lasu, Gniewosz, który marzy o zemście, oraz inni mieszkańcy, próbujący przetrwać w brutalnej rzeczywistości. Spokojne życie osady przerywa tragiczne wydarzenie – Bnin zostaje spalony, a wielu mieszkańców, w tym ciotka Kaśki, Bogna, i dzieci, trafia do niewoli.

Autor wprowadza wiele nowych postaci, które doskonale oddają dramatyzm tamtych czasów. Gniewosz, uwięziony w lochach na Lednicy, spotyka silną i niezależną wojowniczkę Żywię. Kaśka, dzięki sprytowi i znajomości lasów, unika pościgu, starając się pomóc pozostałym. Lasota i Ziemko, mieszkający na bagnach, nie tylko znajdują schronienie w dzikiej przyrodzie, ale również oferują pomoc uciekinierom z niewoli. W ich działaniach widać zarówno determinację, jak i ogromną wiedzę o przetrwaniu w trudnych warunkach.

Ważnym elementem opowieści są bagna i lasy, które nie tylko stają się miejscem schronienia, ale także źródłem pożywienia i surowców. Bohaterowie zmagają się z trudnościami, jakie niesie zima, oraz z wyzwaniami przetrwania w dzikiej przyrodzie, gdzie spotykają zwierzęta takie jak wiewiórki, wilki czy tura. Także oswojone zwierzaki są ciekawymi dodatkowymi bohaterami opowieści.

Historia wciąga dzięki dynamicznej akcji i różnorodnym, dobrze zarysowanym postaciom. Każdy bohater wnosi coś unikalnego, a ich losy splatają się w emocjonującą opowieść o zemście, przetrwaniu i odwadze. Autor umiejętnie buduje napięcie i wplata historyczne realia w fabułę, dzięki czemu książka jest jednocześnie pouczająca i niezwykle wciągająca.

Drugi tom wyróżnia się większą dynamiką i bardziej rozwiniętymi wątkami niż pierwszy. Bohaterowie są wyraziści i budzą sympatię, a ich determinacja i odwaga inspirują. Duży druk oraz przystępny język sprawiają, że książka jest idealna dla młodszych czytelników, choć przypadnie do gustu także miłośnikom powieści historycznych.

"Wśród spalonych osad" to pasjonująca opowieść o nadziei, walce o wolność i trudach życia w burzliwych czasach. Polecam ją wszystkim, którzy szukają emocjonującej przygody z solidnym historycznym tłem.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Shannon Chakraborty "Przygody Aminy Al-Sirafi"

Tytuł: "Przygody Aminy Al-Sirafi"

Autor: Shannon Chakraborty

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Ilość stron: 522

Data wydania: 27-05-2024

Moja ocena: 7/10

 

Kto ma ochotę na morską przygodę z dzielną piratką na Oceanie Indyjskim, doprawioną szczyptą magii? „Przygody Aminy Al-Sirafi” Shannon Chakraborty to opowieść pełna morskich potworów i magicznych artefaktów, z misją ocalenia dziewczyny porwanej przez nikczemnego czarownika.

Amina Al-Sirafi porzuciła piracką karierę na rzecz spokojnego życia i samotnego wychowywania córki Mardżany. Jej spokój przerywa pojawienie się w jej progu wpływowej arystokratki, Salimy Al-Hilli. Kobieta składa Aminie propozycję, której ta nie może odrzucić – w zamian za ogromną nagrodę ma odnaleźć jej zaginioną wnuczkę, Dunję. Wierząc, że tylko Amina, słynna nachuda (kapitan statku), może podołać tej misji, Salima nie cofnie się przed niczym, by skłonić ją do działania.

Podczas wyprawy Amina i jej załoga wplątują się w poszukiwania legendarnego artefaktu – Księżyca Saby. O nim krążą różne opowieści, a w książce poznajemy aż trzy wersje tej legendy, każdą pełną tajemnic i magii. Przygotowania do wyprawy zajmują sporą część fabuły, pozwalając czytelnikowi poznać barwne postacie, takie jak Dalila, trucicielka i zaufana przyjaciółka Aminy, czy Raksz, jej ostatni, tchórzliwy i interesowny, mąż, który częściej myśli o własnym bezpieczeństwie niż o dobru innych.

Dalsza część powieści to żegluga i przygody, które przywodzą na myśl zarówno „Piratów z Karaibów” z ich niesamowitymi wydarzeniami, jak i „20 000 mil podmorskiej żeglugi”, gdzie również występuje ogromny potwór morski, który może zagrozić statkowi i jego pasażerom. Amina to nietuzinkowa bohaterka – w średnim wieku, z bagażem doświadczeń i sprzecznościami, które czynią ją bardziej ludzką. Z jednej strony marzy o chwale i przygodach, z drugiej chce spokojnie wychowywać córkę.

Choć książka ma dobrze wykreowanych bohaterów i intrygujący świat, jej tempo może być wyzwaniem. Wolno rozwijająca się fabuła oraz drobny druk mogą zniechęcić mniej cierpliwych czytelników. Niemniej jednak „Przygody Aminy Al-Sirafi” to ciekawa opowieść o rodzicielskiej miłości, odwadze i cenie, jaką płaci się za marzenia.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Marta Nowik "Nowe życie Kariny"

Tytuł: "Nowe życie Kariny"

Autor: Marta Nowik

Wydawnictwo: Emocje

Ilość stron: 296

Data wydania: 15-04-2024

Booktour: Czytam dla przyjemności

Moja ocena: 7/10

 

"Nowe życie Kariny" to opowieść o dziewczynie, która wychowała się w domu dziecka, zmagając się z niskim poczuciem własnej wartości i brakiem sprawczości. W dzieciństwie często była zdana na decyzje innych, a gdy w końcu próbowała bronić swojej godności, spotkała się z niesprawiedliwym traktowaniem. W dorosłym życiu jej największym wsparciem stała się przyjaciółka Paulina, która wzięła ją pod swoje skrzydła, oferując nie tylko ochronę, ale i prawdziwą przyjaźń.

Po osiągnięciu pełnoletności Karina i Paulina wspólnie otwierają księgarnię, której charakterystycznym elementem jest duży różowy fotel, widoczny na okładce książki na tle regałów pełnych kolorowych tytułów. W miarę upływu czasu Karina, która w młodości doznała zawodu miłosnego, wchodzi w nowy związek. Niestety, jej partner okazuje się toksyczny, podkopując jej poczucie własnej wartości. Mimo rozstania, nadal ją nachodzi. Jednak dzięki nowo poznanym przyjaciołom i wsparciu Pauliny, Karina zyskuje pewność siebie i siłę do walki o swoje szczęście.

Książka ukazuje przemianę bohaterki z niepewnej siebie dziewczyny w niezależną kobietę, która z powodzeniem prowadzi własny biznes. Relacja między Kariną a Pauliną jest pełna wzajemnego wsparcia i serdeczności. Zwycięstwo Kariny w konflikcie z Maurycym, który okazał się inny niż początkowo myślała, stanowi ważny element jej drogi do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Bohaterowie książki są przeciętnymi osobami, które moglibyśmy spotkać na co dzień. Ich dialogi są prowadzone w prosty, naturalny sposób, przy użyciu języka potocznego. Styl książki przypomina programy telewizyjne takie jak "Trudne sprawy" lub "Dlaczego ja?", gdzie przedstawiane historie, choć inspirowane prawdziwym życiem, są przekształcone w emocjonujące narracje, które łatwo przemawiają do widza. Dzięki temu czytelnik czuje się, jakby słuchał opowieści znajomych.

"Nowe życie Kariny" to inspirująca opowieść o przezwyciężaniu trudności i budowaniu nowego życia na własnych warunkach. Tchnie optymizmem i udowadnia, że pomimo niekorzystnego startu, każdy ma szansę na wykorzystanie swojego potencjału i walkę o lepsze jutro. Książka pokazuje, że z odpowiednim wsparciem i determinacją można pokonać wszelkie przeszkody i odnaleźć szczęście. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



piątek, 17 stycznia 2025

Mirosława Kareta "Tajemnice z przeszłości"

Tytuł: "Tajemnice z przeszłości"

Cykl: Wydziedziczone, tom 3

Autor: Mirosława Kareta

Wydawnictwo: Mando

Ilość stron: 400

Data wydania: 11-01-2023

Moja ocena: 7/10

 

"Tajemnice z przeszłości" Mirosławy Karety to trzecia i ostatnia część historycznej sagi "Wydziedziczone". Główna bohaterka, Józia, była służąca w domu mecenasostwa Sobkiewiczów, wyrzucona z pracy po niesłusznym oskarżeniu o kradzież pereł, wspiera malarza Witolda Pruszkowskiego, którego podziwia. Mężczyzna cierpi na raka twarzy, przez co niewiele życia mu zostało. Możemy się tylko domyślać czy kobieta o fioletowych oczach z sonetu artysty to właśnie Józia.

Po jego odejściu Józia zostaje zatrudniona w antykwariacie starszego pana Wawrzyńca. Następnie, gdy jego zabraknie, związuje się z Romualdem Strumiłło, którego oświadczyny przyjmuje, i wspólnie prowadzą sklep. Józia staje się macochą dla jego szóstki dzieci, choć sama nigdy nie miała własnych.

Józia przechodzi niezwykłą przemianę – z prostej dziewczyny ze wsi Mnikowo staje się szanowaną damą, której determinacja i chęć samorozwoju są godne podziwu. Mimo trudnych doświadczeń, Józia nie traci ducha i nieustannie dąży do lepszego życia, co jest jednym z głównych tematów powieści.

Jej życie nie jest jednak usłane różami. Wiele osób z jej towarzystwa znika a ona sama musi zmierzyć się z zazdrością szwagierki męża, Marii, której nie podoba się nowa żona Romualda. Józia wciąż żywi uczucia do Stefka Mularczyka, lecz nie decyduje się na związek z nim. Choć małżeństwo z Romualdem zawarła z rozsądku, z czasem prawdziwie go pokochała.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Krakowie, który w początkach XX wieku był miejscem tętniącym życiem artystycznym i intelektualnym. Mirosława Kareta wprowadza czytelników w atmosferę tamtych czasów, przywołując postaci takie jak Wyczółkowski, Axentowicz, Stanisławski, Wyspiański, Mehoffer, Weiss. Wspomina także Rafała Malczewskiego, syna słynnego Jacka Malczewskiego, który rozsławił Zakopane jako modne miejsce wypoczynku. Józia również wielokrotnie wraca w Tatry, podziwiając góry z daleka.

Gdy Józia odnajduje rodzinę swojego ojca, w jej życiu pojawia się jej siostrzenica, Irenka, młoda dziewczyna szykująca się do matury, która zamieszkuje z nią. Irenka prowadzi część narracji, opowiadając o rodzinnych losach i codziennym życiu Józi.

Książka wplata w fabułę fragmenty ówczesnych gazet, literatury i recenzji, nadając jej charakter kroniki historycznej. W tym okresie miały miejsce kluczowe wydarzenia w historii Polski, takie jak Powstanie Styczniowe, I wojna światowa, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, wojna polsko-bolszewicka oraz uchwalenie Konstytucji marcowej.

„Tajemnice z przeszłości” to opowieść o poszukiwaniu tożsamości, walce o sprawiedliwość oraz roli sztuki i literatury. Powieść zachwyci miłośników historii Polski, przybliżając atmosferę i ważne wydarzenia z przełomu XIX i XX wieku, jednocześnie ukazując uniwersalne ludzkie emocje i dylematy. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Lucy Jane Wood "Rewitched"

Tytuł: "Rewitched"

Autor: Lucy Jane Wood

Wydawnictwo: StoryLight

Ilość stron: 478

Data wydania: 23-10-2024

Moja ocena: 9/10

 

"Rewitched" to urocza i podnosząca na duchu opowieść o magii, przyjaźni i odnajdywaniu siebie. Lucy Jane Wood wprowadza nas w świat pełen czarów, gdzie magia nie jest tylko talentem, ale darem, który można zyskać lub stracić w zależności od swoich zasług. Główna bohaterka, trzydziestoletnia Belladonna Blackthorn, to postać, która szybko zdobywa serca czytelników swoją przemiłą i nieco nieporadną naturą. Choć brakuje jej pewności siebie, jej rozwój i przemiana są kluczowymi elementami tej opowieści.

Jednym z najciekawszych aspektów książki jest oryginalna koncepcja kowenu – wiedźmiego zarządu, który kontroluje i rozdziela magię. Taka struktura wprowadza świeże spojrzenie na znany temat, dodając głębi światu przedstawionemu. Bella, zbliżając się do swoich trzydziestych urodzin, staje przed ważnym rytuałem oceny swoich umiejętności. Chociaż początkowo oblewa próbę, dostaje drugą szansę. Może przygotować się do kolejnej próby przy pomocy starszego mentora Artoriusa Daya i pod opieką przystojnego czarownika Rune'a.

Autorka buduje napięcie wokół wydarzeń, które zaczynają zakłócać szkolenie Belle. Jakaś nieznana, złowieszcza siła kręci się wokół jej kotła. Z drugiej strony lekkości historii dodaje delikatny wątek romansowy.

Przemiana Belle jest niezwykle inspirująca. Z początku niepewna siebie, używa magii do prostych codziennych zadań, ale w miarę postępów w nauce staje się pewna swoich umiejętności i silna psychicznie. Dzięki nowo zdobytej odwadze ma w końcu szansę postawić się swojemu paskudnemu szefowi oraz zawalczyć o swoje marzenia.

Szczera i prostolinijna Belle jest postacią, z którą łatwo się utożsamić – to dziewczyna z sąsiedztwa, którą mogłaby być każda z nas.

"Rewitched" to powieść, która podnosi na duchu, przypomina o wartości przyjaźni, odwagi i walki o siebie. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Agnieszka Kozak "Mądra wdzięczność. Jak odnaleźć wartość w sobie i świecie"

Tytuł: "Mądra wdzięczność. Jak odnaleźć wartość w sobie i świecie"

Autor: Agnieszka Kozak

Wydawnictwo: Mando

Ilość stron: 160

Data wydania: 27-11-2024

Moja ocena: 6/10

 

Agnieszka Kozak w swojej książce „Mądra wdzięczność. Jak odnaleźć wartość w sobie i świecie” przedstawia wdzięczność jako potężne narzędzie do zmiany perspektywy i poprawy jakości życia. Autorka przekonuje, że praktykowanie wdzięczności pozwala dostrzec piękno codzienności, docenić własne zasoby oraz budować głębsze relacje z innymi.

Kozak odwołuje się do badań, które potwierdzają, że prowadzenie dziennika wdzięczności pozytywnie wpływa na nasze postrzeganie siebie i świata, a także pomaga osobom starszym i chorym odnaleźć radość i zmniejszyć lęk przed śmiercią. Niestety, sposób, w jaki autorka przedstawia swoje argumenty, może momentami przypominać kazanie, co może niektórych zniechęcić. Choć nie odnosi się bezpośrednio do religii, ton jej wypowiedzi i użyte sformułowania mogą budzić takie skojarzenia.

Książka obfituje w opowieści i anegdoty ilustrujące tezy autorki. Jedna z nich, o kobiecie jadącej do hospicjum w towarzystwie empatycznego taksówkarza, wydaje mi się znajoma i jestem pewna, że natknęłam się na nią w jakiejś powieści. Niewątpliwym plusem są praktyczne elementy książki, takie jak miejsce na notatki oraz propozycje ćwiczeń, które pomagają w codziennym praktykowaniu wdzięczności.

Autorka podkreśla, że wdzięczność to nie tylko sztuka dawania, ale także umiejętność przyjmowania i proszenia o wsparcie. Przyznaje, że prośba o zaspokojenie własnych potrzeb bywa trudniejsza, gdyż wiąże się z odsłonięciem serca i ryzykiem zranienia. „Zatrzymać chwilę, spojrzeć, nadać znaczenie. Spojrzenie wdzięczności drugiego człowieka pomaga widzieć wartość, przy której mam ochotę zostać na dłużej” – pisze Kozak, podkreślając, jak ważne jest pielęgnowanie bliskości.

Autorka zwraca również uwagę na rolę rodziców w nauce wdzięczności u dzieci. Dzieci uczą się tego poprzez obserwację i naśladowanie, dlatego warto, by rodzice dawali dobry przykład. Kozak zachęca do zmiany podejścia z wymuszonej wdzięczności na autentyczne wyrażanie emocji, co przyczynia się do budowania zdrowych relacji.

„Mądra wdzięczność” to książka, która uczy, jak wprowadzić więcej pozytywnych emocji do swojego życia. Dzięki praktycznym wskazówkom i ćwiczeniom, czytelnik ma szansę na głębsze zrozumienie siebie i swoich relacji, co może przynieść wiele korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko









Paola Gampo "Aythya"

Tytuł: "Aythya"

Autor: Paola Gampo

Wydawnictwo: Działalność Wydawnicza Paola Gampo

Ilość stron: 342

Data wydania: 24-10-2024

Moja ocena: 7/10

 

Aythya” Paoli Gampo to powieść fantasy, która łączy epicką przygodę z wieloma wątkami romantycznymi, a wszystko to opowiedziane z perspektywy różnych bohaterów. Taki sposób narracji pozwala nam lepiej zrozumieć motywacje każdej postaci.

Historia rozpoczyna się w tajemniczym lesie, gdzie rudowłosa wojowniczka Aythya ratuje małego chłopca przed zabłąkaną strzałą, pokonując atakujących ją zbójców. Ranna, trafia do ich obozu, gdzie wdzięczni napastnicy pozwalają jej dojść do zdrowia. Tu poznajemy pierwszych ważnych sprzymierzeńców na drodze Aythyi, Słowika i Grzywacza.

Świat wykreowany przez Gampo jest pełen magii czerpanej z żywiołów: powietrza, ziemi, wody i ognia. Największym zagrożeniem jest bezwzględny Kruk, który włada wszystkimi energiami. Aythya, pragnąc go pokonać, wyrusza w podróż morską, podczas której poznaje Albatrosa i Wydrzyka – kolejnych mężczyzn, którzy oferują jej swoje wsparcie.

W południowej krainie, do której podąża w dalszej kolejności, spotyka sułtana Kazuara, od współpracy z którym zależy jej możliwość zdobycia kolejnej mocy, potrzebnej do pokonania Kruka.

Każda z postaci – od Aythyi, przez Grzywacza i Słowika, po Albatrosa, Wydrzyka i sułtana Kazuara – wnosi coś unikalnego do opowieści. Ich uczucia, rozterki i decyzje są przedstawione z dużą wrażliwością, co sprawia, że czytelnik angażuje się w ich losy. Rudowłosa Aythya rozpala serca napotkanych w drodze mężczyzn, choć jej głównym celem jest uwolnienie krainy spod jarzma tyrana, którego zna aż za dobrze.

Akcja powieści mknie bardzo szybko do przodu, co sprawia, że książka trzyma w napięciu od początku do końca. Historia świata bohaterów nie została opisana zbyt szczegółowo, autorka koncentruje się na ich emocjach i planie pozbycia się Kruka oraz odzyskania wolności. To właśnie te emocje i relacje między postaciami są sercem opowieści. Ciekawie zostały ukazane także sceny walk oraz zbliżenia bohaterów.

Aythya, choć niemal idealna, przeżywa chwile słabości, zwłaszcza po tragicznej bitwie, która naznacza jej duszę. Martwi się też o porwanego przyjaciela, choć potrafi odsunąć od siebie te uczucia i skupić się na planowaniu przyszłości.

Jednym z najbardziej fascynujących elementów książki są możliwości, jakie dają moce żywiołów. Od manipulowania siłami natury, przez współodczuwanie, aż po patrzenie na świat z perspektywy innych istot.

Styl pisania Paoli Gampo jest dynamiczny i porywający, co sprawia, że trudno uwierzyć, iż to jej debiut. „Aythya” to powieść, która wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać do samego końca. Książka ta z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom fantasy i romantycznych przygód.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

  

Marzena Orczyk - Wiczkowska "Wybór Renaty"

Tytuł: "Wybór Renaty"

Autor: Marzena Orczyk - Wiczkowska

Wydawnictwo: Szara Godzina

Ilość stron: 360

Data wydania: 12-07-2024

Moja ocena: 6/10

 

„Wybór Renaty” to poruszająca opowieść o kobiecie, która na progu dojrzałości zmaga się z własnymi demonami i trudnymi życiowymi wyborami. Renata, z pozoru pewna siebie wykładowczyni uniwersytecka, skrywa w sobie niepewność i lęk, które ujawniają się pod wpływem przypadkowej uwagi studenta. Ten niewielki incydent staje się początkiem jej wewnętrznej przemiany, wprowadzając ją na drogę do samopoznania.

Punktem zwrotnym jest jej związek z młodszym mężczyzną, studentem Antkiem, który przynosi nieoczekiwany rozkwit namiętności, ale też wywołuje jej lęk przed osądem społeczeństwa. Antek wnosi do jej życia świeżość i spontaniczność, ale jednocześnie relacja ta obnaża obawy Renaty o starzenie się i utratę atrakcyjności. Ich związek, rozwijający się w cieniu tych obaw, staje się dla Renaty polem do zastanowienia się nad własnymi pragnieniami i oczekiwaniami.

Nie mniej ważna jest toksyczna relacja Renaty z matką, która w znaczący sposób wpływa na jej emocjonalne decyzje. Śmierć matki, obsesyjnie zafiksowanej na jednym temacie i zaniedbującej własne zdrowie, pozostawia Renatę w stanie żałoby, która prowadzi do nałogu alkoholowego. Antek, choć świadomy problemów Renaty, nie jest w stanie jej pomóc, bo musi zająć się własnymi sprawami rodzinnymi.

W tym trudnym okresie Renata odnawia znajomość z dawną koleżanką, która wprowadza ją do kręgu kobiet oferujących wsparcie i zrozumienie. Te spotkania pomagają bohaterce odnaleźć spojrzeć na swoje życie z nowej perspektywy. Podobał mi się ten wątek, jak również rozmowy Renaty z mistrzem kamieniarskim Richterem na temat kultury i sztuki. Poznanie tego mężczyzny, który okazał się inny niż możnaby się spodziewać, stanowiło ważny punkt na drodze Renaty a ich rozwijająca się relacja rzuciła nowe światło na związek Renaty z Antkiem i pozwoliło jej zweryfikować swoje oczekiwania wobec mężczyzn.

„Wybór Renaty” to książka, która skłania do przemyśleń, inspiruje do poszukiwania własnej drogi i pokazuje, jak ważne jest wsparcie w trudnych momentach życia. To powieść pełna refleksji, poruszająca tematy samotności, żałoby, poszukiwania tożsamości oraz znaczenia kobiecej solidarności.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

  

Adam Kay "Megawystrzałowe wynalazki. Fascynujący i fenomenalnie figlarny przewodnik po wynalazkach, które zmieniły świat (albo i nie)"

Tytuł: "Megawystrzałowe wynalazki. Fascynujący i fenomenalnie figlarny przewodnik po wynalazkach, które zmieniły świat (albo i nie)"

Autor: Adam Kay

Wydawnictwo: Insignis

Ilość stron: 432

Data wydania: 23-10-2024

Moja ocena: 6/10

 

Adam Kay w książce "Mega wystrzałowe wynalazki" przybliża młodym czytelnikom różnorodne wynalazki, od genialnych po zupełnie absurdalne. Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej znajdziemy omówienie wynalazków domowych, takich jak papier toaletowy czy elektryczność. Druga część dotyczy podróży, od lotów balonem po kosmiczne wyprawy. W trzeciej autor skupia się na wynalazkach technologicznych – od komunikacji, poprzez komputery i internet, aż po roboty.

Całość napisana jest w humorystycznym stylu, a w poprawianiu błędów autorowi pomaga robotyczny lokaj. Znane z wcześniejszych książek Kay'a postacie, takie jak cioteczna babka Prunella, która nieustannie go krytykuje, oraz suczka Pippin, wprowadzają dodatkowe komiczne elementy. Niestety, spora część humoru opiera się na żartach toaletowych, które mogą nie trafić do każdego odbiorcy. W książce znajduje się także fikcyjna firma Geniósz Spółka Z.O.O., której wynalazki bywają równie absurdalne co żenujące.

Na uwagę zasługują ilustracje autorstwa Henry'ego Parkera, które wnoszą wiele humoru i są o wiele bardziej trafne niż niektóre żarty Kay'a. Ciekawym dodatkiem jest "robotyczny wykrywacz kłamstw", w którym czytelnik musi odgadnąć, która z podanych informacji o wynalazcach jest nieprawdziwa – zadanie to nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać.

Ciekawym pomysłem było oddanie głosu w rozdziale o robotach przedstawicielowi tych inteligentnych maszyn, który próbował udowodnić wyższość swoich pobratymców nad rodzajem ludzkim. Rysował jednak fatalnie.

Choć książka dostarcza wiedzy na temat wynalazków w humorystyczny sposób, humor ten może okazać się męczący dla dorosłych, choć nie wykluczam, że rozbawi młodszych czytelników. Osobiście jednak, mimo dużych oczekiwań, nie byłam zachwycona. O wiele bardziej przypadły mi do gustu wcześniejsze książki autora, takie jak "Bardzo niesamowita medycyna" czy "Mocarne mózgi". Choć "Mega wystrzałowe wynalazki" mają swoje mocne strony, nie spełniły one moich oczekiwań.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

Michelle Hodkin "Mara Dyer. Tajemnica"

Tytuł: "Mara Dyer. Tajemnica"

Cykl: Mara Dyer, tom 1

Autor: Michelle Hodkin

Wydawnictwo: Insignis

Ilość stron: 408

Data wydania: 24-04-2024

Moja ocena: 8/10

 

"Mara Dyer. Tajemnica" Michelle Hodkin to pierwszy tom paranormalnej trylogii młodzieżowej, która zaintrygowała mnie od pierwszych stron. Na wstępie rozgrywają się tajemnicze wydarzenia w starym szpitalu psychiatrycznym, które od razu budują napięcie i wprowadzają czytelnika w atmosferę grozy i niepewności. Główna bohaterka, Mara Dyer, jedyna ocalała z katastrofy budowlanej, w której zginęli jej chłopak Jude i przyjaciółki Rachel oraz Claire, budzi się w szpitalu, nie pamiętając nic z tragicznej nocy. Jej rodzina, zaniepokojona stanem Mary, stara się zapewnić jej wszelką możliwą pomoc. Jej rodzice decydują o przeprowadzce do innego stanu. Zmiana środowiska ma pomóc ich córce w szybszym powrocie do równowagi psychicznej.

Mara doświadcza przerażających wizji i martwi się o swoje zdrowie psychiczne. Nie chce jednak obciążać rodziny swoimi problemami i stara się w miarę możliwości radzić sobie sama. W nowej szkole poznaje Noaha, przystojnego chłopaka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Ich relacja rozwija się stopniowo. Z początku Mara ocenia go powierzchownie, ale z czasem odkrywa, że Noah jest pomocny, troskliwy i gotów wesprzeć ją w trudnych chwilach. On również skrywa swoje tajemnice, lecz potrzebuje czasu, by zaufać Marze, zanim jej je zdradzi.

Szkolne życie Mary nie jest łatwe. Otoczona jest przez zazdrosne koleżanki, także niektórzy nauczyciele nie darzą jej sympatią. Poza Noahem ma tylko jednego przyjaciela. Nie chce opowiadać o swojej przeszłości, pragnąc być traktowana normalnie, a nie jak ofiara. Tęskni za powrotem do normalności.

Ojciec dziewczyny jest adwokatem, który aktualnie prowadzi niebezpieczną sprawę, co stanowi dodatkowe źródło stresu dla całej rodziny. Mara, jej rodzice i dwójka braci stanowią zgrany zespół. Wszyscy wspierają się wzajemnie nie tylko w chwilach kryzysu, ale i w codziennym funkcjonowaniu.

Książka przez długi czas po dramatycznym wstępie zdaje się przyjmować formę typowego szkolnego romansu młodzieżowego, jednak co jakiś czas pojawiają się niezwykłe wydarzenia z udziałem Mary, które przerywają monotonię i na nowo rozbudzają ciekawość. Te elementy paranormalne nadają fabule oryginalności, sprawiając, że trudno ją zaszufladkować jako zwykły romans.

Michelle Hodkin stopniowo odkrywa przed czytelnikiem tajemnice bohaterów, podnosząc poziom napięcia aż do zaskakującego finału, który sprawia, że trudno powstrzymać się przed sięgnięciem od razu po kolejny tom. "Mara Dyer. Tajemnica" to fascynująca opowieść o miłości, stracie i odkrywaniu własnej tożsamości, której finału nie da się przewidzieć.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Vladimir Wolff "Nim wstanie dzień"

Tytuł: "Nim wstanie dzień"

Cykl: Kronika podboju, tom 1

Autor: Vladimir Wolff

Wydawnictwo: Warbook

Ilość stron: 336

Data wydania: 31-07-2024

Moja ocena: 7/10

 

"Nim wstanie dzień" Vladimira Wolffa to pierwszy tom serii Kronika podboju, który wciąga czytelnika w dynamiczną opowieść o kolonizacji nowej planety. Główny bohater, Alan Tarnowski, po utracie pracy ma uzasadnione obawy o swoją przyszłość. Gdy otrzymuje ofertę udziału w tajemniczym projekcie od prywatnego konsorcjum Blue Dragon, nie waha się długo. Szybko zaczyna się domyślać, iż misja będzie miała charakter wojskowy.

Okazuje się ona jednak być czymś więcej niż Alan przypuszczał – ma wraz z wybraną grupą udać się na podbój nowej planety. Już podczas podróży dochodzi do niepokojącej awarii na statku kosmicznym, której przyczyna – czy to błąd systemu, czy sabotaż – pozostaje zagadką. Awaria kosztuje życie części załogi, co jest jedynie początkiem serii niebezpieczeństw.

Na powierzchni planety, znanej jako Epsilon, załoga napotyka wiele niespodziewanych zagrożeń. Zarówno flora, fauna, jak i zmienna pogoda są śmiertelnie niebezpieczne, a dodatkowym problemem staje się wybuch nieznanej epidemii. Wkrótce okazuje się, że ludzie nie są jedynymi zainteresowanymi tą planetą. Zderzenie z przedstawicielami kilku obcych ras, dysponujących zaawansowaną technologią i niezwykłymi umiejętnościami, komplikuje sytuację. Wybór sojuszników staje się kluczowy, a niepowodzenie może prowadzić do inwazji na Ziemię przez obcą cywilizację.

Narracja jest pełna zwrotów akcji, a losy bohaterów śledzimy z napięciem. Przygotowania do misji i jej przebieg zostały opisane z dużą dbałością o szczegóły, co buduje realistyczną atmosferę. Postaci są dobrze zarysowane, a ekstremalne warunki wyprawy wydobywają z nich nieoczekiwane cechy i wymuszają szybką adaptację do zmieniających się okoliczności. Straty wśród załogi są liczne, niektóre z nich są szczególnie bolesne nie tylko z uwagi na umiejętności utraconych specjalistów, ale i dla Alana osobiście.

Pomimo zmiennego tempa - bardziej dynamicznych i wolniejszych momentów, powieść utrzymuje zainteresowanie czytelnika. Niewyjaśnione wątki i napięcie związane z dalszymi losami bohaterów sprawiają, że z niecierpliwością czekam na kontynuację tej intrygującej serii.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko









środa, 15 stycznia 2025

Tomasz Kruczek "Bitwa o słowiański gród"

Tytuł: "Bitwa o słowiański gród"

Cykl: Młodzi wojowie, tom 1

Autor: Tomasz Kruczek

Wydawnictwo: Replika

Ilość stron: 256

Data wydania: 07-05-2024

Moja ocena: 6/10

 

"Bitwa o słowiański gród" Tomasza Kruczka to pierwsza część cyklu Młodzi wojowie, w której poznajemy Hansa – Janka, Leszka i Dis. Hans jest synem niewolnicy, usynowionym przez okrutnego Johana. Jego prawdziwy ojciec zaginął gdzieś w świecie. Pewnego dnia chłopiec ucieka przed przemocą ojczyma i trafia do słowiańskiej osady Bnin, gdzie znajduje go rówieśnik Leszek, marzący o zostaniu wielkim wojownikiem. Dis, córka wikińskiego jarla, również pragnie bohaterskich czynów i wielkich wypraw.

Losy całej trójki splatają się w niespodziewany sposób. Hans, po przyjęciu do osady, przyjmuje imię Janek, a Leszek zakochuje się w Dis pierwszą, młodzieńczą miłością. Gdy zbójcy planują napaść na posłańca cesarza Ottona do księcia Bolesława, dzieci przypadkiem odkrywają ich zamiary i postanawiają udaremnić spisek. Informują o wszystkim żupana grodu Bnin, co pozwala wojom przygotować się do bitwy, której wynik może znacząco wpłynąć na przyszłość Polski.

Kruczek barwnie przedstawia walki Słowian i Wikingów, zarysowując tło historyczne i polityczne epoki. Autor nie unika trudnych tematów – dzieci w tamtych czasach musiały szybko dorastać, a zbójcy nie oszczędzali ich w walce. Ta opowieść, choć osadzona w dawnych realiach, pobudza wyobraźnię młodych czytelników, przenosząc ich w świat pełen przygód, odważnych czynów i historycznych intryg. "Bitwa o słowiański gród" to doskonała lektura dla młodych miłośników historii i przygód. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko





Ewa Formella "Nie pozwolę ci odejść"

Tytuł: "Nie pozwolę ci odejść"

Autor: Ewa Formella

Wydawnictwo: Replika

Ilość stron: 304

Data wydania: 10-09-2024

Moja ocena: 6/10

 

"Nie pozwolę ci odejść" Ewy Formelli to opowieść o trudnych wyborach i sile, jaką musi odnaleźć w sobie matka, by ochronić siebie i swoje dziecko przed destrukcyjnym wpływem uzależnienia męża. Główna bohaterka, Nina, po latach walki z alkoholizmem Wojtka, decyduje się na odważny krok – opuszcza dom, by zapewnić sześcioletniemu Krzysiowi życie wolne od przemocy i chaosu.

Schwytana w wir emocji Nina znajduje schronienie w pensjonacie prowadzonym przez ciepłą i troskliwą panią Irenę. Tam poznaje Karola, mężczyznę, który wnosi do jej życia spokój i nadzieję. Karol, choć trochę od niej starszy, szybko zyskuje sympatię Niny i Krzysia, a ich relacja daje Ninie wsparcie, którego tak bardzo potrzebuje. Mimo rodzącego się uczucia, kobieta wciąż zmaga się z demonami przeszłości. Wspomnienia o dawnej miłości z Wojtkiem, zanim jego nałóg zniszczył ich szczęście, nie pozwalają jej łatwo podjąć decyzji o definitywnym zakończeniu małżeństwa. Tymczasem Karol zaprasza ją z synem do Drezna, gdzie mieszka na stałe.

Miasto odgrywa ważną rolę w książce. Autorka opisuje region z wielką pasją, a szczegółowe opisy takich miejsc jak Tarasy Bruhla, Albertinum, Katedra Świętej Trójcy, Opera Semperoper Dresden, Pałac Zwinger czy most Blaues Wunder sprawiają, że powieść staje się również swoistym przewodnikiem po tym fascynującym mieście. Wizyta w Dreźnie to dla Niny i Krzysia nie tylko okazja do odkrycia nowych miejsc, ale także przełomowy moment, w którym kobieta podejmuje ostateczną decyzję z kim będzie dzielić swoją przyszłość.

"Nie pozwolę ci odejść" to nie tylko opowieść o trudnych decyzjach i odwadze, ale także o nadziei, miłości i możliwości nowego początku. To hołd dla piękna Drezna i jego kulturowego dziedzictwa, które może stać się wymarzonym miejscem do życia dla Niny i Krzysia.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Ilona Gołębiewska "Dam sobie radę"

Tytuł: "Dam sobie radę"

Autor: Ilona Gołębiewska

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 320

Data wydania: 16-10-2024

Moja ocena: 7/10

 

Książka "Dam sobie radę" Ilony Gołębiewskiej to inspirująca opowieść o sile, determinacji i zdolności do radzenia sobie z przeciwnościami losu. Główna bohaterka, Magda Kordas, zmaga się z życiowymi wyzwaniami, które wystawiają jej odwagę i siłę na próbę. Utrata pracy i zdrada partnera zmuszają ją do powrotu do Polski, gdzie zaczyna nowy rozdział w swoim życiu.

Magda nie poddaje się mimo trudności. Zamiast załamywać ręce, odnajduje w sobie motywację do działania – poszukiwania nowej pracy, odbudowy relacji z rodziną, a także angażowania się w działalność charytatywną. Bohaterka przechodzi wewnętrzną przemianę, ucząc się wybaczać i dawać ludziom drugie szanse. To właśnie w momentach kryzysu odnajduje w sobie siłę do zmian i zaczyna realizować się w nowych obszarach życia, odkrywając jednocześnie swoją pasję.

Ilona Gołębiewska maluje obraz współczesnej kobiety, która mimo przeciwności dąży do spełnienia i samorealizacji. W książce znajdziemy również wątek odbudowy relacji rodzinnych. Magda, surowo oceniająca postępowanie matki, która porzuciła rodzinę na rzecz kariery, po szczerej rozmowie z nią zaczyna rozumieć jej motywacje, co stawia podwaliny do wybaczenia i akceptacji.

Magda, za namową przyjaciółki, zakłada kanał kulinarny, na którym przedstawia widzom przepisy babci Jadzi. Poza pracą realizuje więc także swoje hobby, co pokazuje, jak pasja może stać się źródłem radości i sukcesu zawodowego.

Ważnym wątkiem książki jest działalność charytatywna Magdy, która zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na leczenie brata swojego dawnego chłopaka, Michała. To właśnie dzięki tej inicjatywie Magda ma szansę ponownie zbliżyć się do Michała i ułożyć z nim relację na nowo. Wspólne działania na rzecz chorego Oskara nie tylko zacieśniają ich więź, ale również dają bohaterce poczucie, że może coś zmienić w życiu innych, wypełniając pustkę w jej sercu.

Książka porusza wiele współczesnych problemów, takich jak równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, zdrada, czy poszukiwanie własnego miejsca w świecie, co czyni ją bardzo aktualną i bliską wielu czytelnikom.

Ilona Gołębiewska podkreśla również znaczenie wsparcia społecznego – Magda korzysta z pomocy swoich bliskich, co pokazuje, jak ważne jest otwarcie się na innych w trudnych momentach.

Styl pisania Ilony Gołębiewskiej, pełen drobiazgowych szczegółów, sprawia, że postacie wydają się autentyczne, a czytelnik z łatwością angażuje się w ich losy. Ich życiowe zawirowania mogą być nam bliskie, dzięki czemu angażujemy się emocjonalnie w ich wybory.

"Dam sobie radę" to książka, która nie tylko bawi, ale i inspiruje do refleksji nad własnym życiem i odwagą w podejmowaniu zmian. Pokazuje, że nawet w trudnych chwilach można odnaleźć siłę do działania i stworzyć coś pozytywnego z pozornie negatywnych doświadczeń. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko