środa, 26 czerwca 2024

Krzysztof Puwalski, Anna Robak-Reczek "Anatomia wojownika"

Tytuł: "Anatomia wojownika"

Autor: Krzysztof Puwalski, Anna Robak-Reczek

Wydawnictwo: Bellona

Ilość stron: 264

Data wydania: 15-05-2024

Moja ocena: 8/10

 

„Anatomia wojownika” autorstwa Krzysztofa Puwalskiego i Anny Robak-Reczek, wydana przez Bellonę, to pouczająca książka, w której osobiste wspomnienia komandosa przeplatają się z refleksjami na temat bycia wojownikiem. Puwalski przekonuje, że wojownikiem może być każdy z nas, nie tylko żołnierz czy sportowiec, poprzez wyrobienie technik pomagających w radzeniu sobie z codziennymi i zawodowymi wyzwaniami.

Autor podkreśla znaczenie pozytywnego myślenia i wdzięczności, zarówno za wielkie, jak i małe rzeczy. Ważne jest stawianie sobie konkretnych celów i planowanie drogi do ich osiągnięcia. Zachęca do marzenia o rzeczach wielkich, zgodnie z mottem „granica tego, co możliwe, jest w twojej głowie”. Puwalski tłumaczy także sens żmudnych treningów, które kształtują odruchy niezbędne w stresujących sytuacjach.

Książka zawiera opowieści o drodze Puwalskiego z polskiej prowincji do udziału w międzynarodowych misjach wojskowych oraz o jego początkach w szkoleniu zwierząt. Szczególnie interesujące są wspomnienia o tworzeniu w polskiej armii Grupy Przewodników Psów Bojowych GROMu. Puwalski dzieli się praktycznymi radami dotyczącymi osiągania celów, cieszenia się drogą do nich oraz wartości odpoczynku, ilustrując to anegdotą o dwóch drwalach.

Książka jest napisana w przystępnym, gawędziarskim stylu i bogato ilustrowana autentycznymi zdjęciami, które zachowują anonimowość żołnierzy. Znajdziemy w niej również relacje z pierwszych zagranicznych misji polskiego oddziału, który był nieprzygotowany i musiał uczyć się na miejscu, licząc na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów z innych krajów.

Osobiście najbardziej zainteresowały mnie wzmianki o pracy z psami bojowymi, ich posłuszeństwie i skupieniu na celu po treningu wojskowym, a także różnice w podejściu do tworzenia więzi z psami w różnych krajach.

Książka oferuje ciekawy wgląd w polskie misje wojskowe i szkolenie psów bojowych, a także podaje konkretne techniki opanowania stresu, planowania działań i zadbania o odpoczynek. Dzięki temu może zainteresować nie tylko fanów tematyki militarnej, ale również każdego, kto poszukuje praktycznych rad na temat radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz