środa, 26 czerwca 2024

Margaret Atwood "Kobieta do zjedzenia"

Tytuł: "Kobieta do zjedzenia"

Autor: Margaret Atwood

Wydawnictwo: Wielka Litera

Ilość stron: 320

Data wydania: 28-09-2022

Moja ocena: 6/10

 

"Kobieta do zjedzenia" Margaret Atwood to przełomowa powieść, która w fascynujący sposób eksploruje temat tożsamości, niezależności i roli kobiety w społeczeństwie. Historia Marian, młodej kobiety pracującej w firmie ankietującej gospodynie domowe, wciąga czytelnika w głąb jej skomplikowanego życia i relacji.

Marian jest w związku z Peterem, na pozór mężczyzną idealnym, który powinien dać jej stabilizację. Sęk w tym, że ona go nie kocha. Jest z nim niejako z przyzwyczajenia. Gdy podczas badań w terenie poznaje Duncana, zyskuje nową perspektywę. Okazuje się, że nie każdy musi być idealny albo nawet typowy. Oboje mają jakieś dziwactwa, ale pasują do siebie. Z właściwą osobą można przyjemnie spędzać czas bez specjalnego wysiłku i wbijania się w oczekiwaną społeczną rolę.

Marian obserwuje różne podejścia do macierzyństwa i małżeństwa. Jej współlokatorka, Ainsley, pragnie dziecka, nawet jeśli ma być samotną matką, za to Clara jest zmęczona trzecią ciążą i zamiast się cieszyć popada w apatię, choć mąż spełnia wszystkie jej zachcianki. Marian sama już nie wie czego chce i jaka powinna być. Usiłuje się dostosować do otoczenia, przez co dopada ją jadłowstręt i ataki paniki.

Atwood doskonale oddaje psychologiczne zmagania Marian, która z jednej strony realizuje się zawodowo, a z drugiej strony zmaga się z narastającymi wątpliwościami dotyczącymi swojego życia osobistego. Jej relacja z przewidywalnym Peterem oraz tajemniczym Duncanem wprowadza dodatkowe napięcie i pogłębia jej wewnętrzne konflikty.

Książka łączy humor z głęboką analizą ludzkich emocji i zachowań. Atwood porusza kwestie, które są nadal aktualne, takie jak oczekiwania społeczne wobec kobiet, presja macierzyństwa czy poszukiwanie własnej tożsamości. Postacie drugoplanowe, takie jak Ainsley i Clara, dodają historii barw i ukazują różne aspekty kobiecego doświadczenia.

Jednym z najbardziej poruszających elementów powieści jest moment, w którym Marian piecze ciasto w kształcie kobiety i decyduje się je zjeść. Ten akt symbolizuje jej ostateczne przebudzenie i odrzucenie fałszywych oczekiwań narzuconych przez społeczeństwo i samego Petera. To mocny i niezapomniany obraz emancypacji.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz