Tytuł: "Intuicja. Wewnętrzny głos - dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać"
Autor: Ethan Kross
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 304
Data premiery: 28-04-2021
Moja ocena: 8/10
"Jestem psychologiem eksperymentalnym i neurobiologiem. Prowadzę badania naukowe nad introspekcją w Laboratorium Emocji i Samokontroli, które założyłem i którym kieruję na Uniwersytecie Michigan" - przedstawia się Ethan Kross.
"Ja i moi współpracownicy lubimy o sobie myśleć jak o mechanikach umysłu. Zapraszamy ludzi do naszego laboratorium, aby brali udział w skomplikowanych eksperymentach, a także badamy ich "w naturalnym środowisku" codziennych ludzkich doświadczeń." - mówi dalej.
Naukowiec od lat zgłębiający tematykę wewnętrznych dyskusji postanowił podzielić się swoją wiedzą z czytelnikami, tworząc praktyczny poradnik, dzięki któremu możemy sobie w prosty sposób poradzić z "demonami" w naszych głowach: tym krytycznym głosem, który może doprowadzić do skrajności - popadnięcia w depresję lub chorobę psychiczną.
"Mówimy do siebie.
I słuchamy tego.
Ludzkość mierzy się z tym zjawiskiem od narodzin cywilizacji. Wczesnochrześcijańskich mistyków mocno irytował ten głos, który wciąż im przeszkadzał w milczącej kontemplacji. Niektórzy nawet uważali, że należy on do demonów. Mniej więcej w tym samym okresie na Wschodzie chińscy buddyści snuli teorie o burzliwej mentalnej pogodzie, zasnuwającej chmurami emocjonalny krajobraz, który nazywali "zwiedzioną myślą". A jednak w wielu tych starożytnych kulturach wierzono też, że wewnętrzny głos jest źródłem mądrości - przekonanie, które legło u podstawy starodawnych praktyk, takich jak milcząca modlitwa i medytacja (...) Fakt, że wiele duchowych tradycji jednocześnie obawiało się wewnętrznego głosu i zwracało uwagę na jego wartość, ujawnia ambiwalentne nastawienie do naszych wewnętrznych konwersacji, które przetrwało do dzisiaj".
Każdego z nas prowadzi przez życie głos w głowie, myślowy przewodnik. Najpierw są to wypowiedzi rodziców, pierwszych opiekunów, później sami odtwarzamy monolog. Może on być pozytywny, motywujący, lub wręcz przeciwnie. Negatywny głos zamienia się w "myślową paplaninę, trajkot", jak określił go autor.
"Dlaczego niektórzy ludzie są w stanie odnieść korzyści z wejrzenia w siebie dla zrozumienia swoich uczuć, podczas gdy innych może to doprowadzić do załamania? Jak mądrze rozumować w obliczu toksycznego stresu? Czy są dobre i złe sposoby mówienia do siebie? Jak możemy się komunikować z ludźmi, na których nam zależy, bez podsycania ich negatywnych myśli i emocji ani wzmacniania własnych" Czy niezliczone "głosy" innych, na które natykamy się w mediach społecznościowych, wpływają na głos w naszych umysłach?"
Intuicja może nam pomóc do pewnego stopnia przewidzieć przyszłość, może ostrzegać przed niebezpieczeństwem, lecz zdarza jej się także przesadzać, stawiając umysł, a co za tym idzie i ciało, w tryb gotowości do walki lub ucieczki, powodując nieustanny stres. Warto wiedzieć jak się z nią obchodzić, by stała się głosem wspierającym.
"Kluczem do pokonania "trajkotu" nie jest całkowita rezygnacja z rozmów ze sobą. Wyzwanie polega na ustaleniu, jak czynić to najefektywniej. Na szczęście zarówno nasz własny umysł, jak i otaczający nas świat zostały idealnie zaprojektowane, aby nam w tym pomóc".
Wewnętrzny głos jest nam niezbędny. Bez niego dosłownie nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Jeżeli jednak dochodzi do sytuacji, w której "trajkot" dominuje, nasze własne myśli mogą nas paraliżować, sabotując w różnych obszarach życia i narażając na zwiększony stres. Dlatego warto poznać sposoby spychania wewnętrznego krytyka na boczny tor i poprawiania samopoczucia.
Jak bardzo jest to ważne może świadczyć chociażby efekt placebo lub fakt, że obcowanie z przyrodą przez poprawę naszego nastroju wpływa także na ogólny wzrost odporności.
"Ludzki umysł to jedno z największych osiągnięć ewolucji, nie tylko dlatego, że pozwolił naszemu gatunkowi przetrwać i rozkwitać, lecz także dlatego, że pomimo nieuniknionego bólu, który towarzyszy życiu, daje nam głos w naszych głowach zdolny i do celebrowania najpiękniejszych chwil, i do znajdowania sensu w najgorszych. To tego głosu - nie "trajkotu" - wszyscy powinniśmy słuchać".
Ethan Kross w swojej książce przedstawia zestaw skutecznych narzędzi wyłączających mentalny "trajkot". Autor opisuje dokładnie jak działają konkretne sposoby i podaje przykłady eksperymentów potwierdzających ich efektywność, na końcu poradnika zaś umieszcza propozycje prostych ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie lub we współpracy z drugą osobą."
Uważam, że taki poradnik może być pomocny dla każdego. Napisany jest czytelnym, przystępnym językiem. Autor podaje dużo przykładów dla zilustrowania swojej tezy. Wiedza zawarta w publikacji jest bardzo istotna dla komfortu naszego życia. Żałuje, że nikt nie uczy w szkołach technik wyciszania emocji i panowania nad negatywnymi myślami. To umiejętności, które przydają się na każdym etapie życia: w szkole, w pracy, w sportowej rywalizacji i kontaktach z innymi ludźmi.
Polecam książkę każdemu kto jest ciekawy jak funkcjonuje mózg i jak można go oszukać lub obłaskawić.
Dziękuję wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki książki.
Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas
https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212
https://www.instagram.com/annadyczko/
https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz