Tytuł: "Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć"
Autor: Rudiger Braun
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 304
Data premiery: 14-04-2021
Moja ocena: 8/10
"Zmysły prowadzą wprost do obszaru mózgu odpowiadającego za przetwarzanie emocji i uczuć. Słuch, wzrok, smak, węch, dotyk, równowaga ciała - dzięki nim łączymy nasze doświadczenia wewnętrzne z zewnętrznymi. Kanały percepcji umożliwiają nam odbieranie otaczającego nas świata i elementów wpływających na naszą psychikę".
Rudiger Braun w książce "Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć" szczegółowo omawia właściwości słuchu, wzroku, smaku, węchu, dotyku, czucia i równowagi ciała.
Każdemu ze zmysłów poświęcony jest osobny rozdział. Dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia, jak chociażby tetrachromacja. W publikacji jest także mowa o tym, jak można manipulować ludźmi za pomocą zmysłów i jak wykorzystują to firmy. Poznajemy opinie muzyków, sportowców i naukowców.
Autor przytacza przykłady wpływu zmysłów na nasze życie. Bez doznań zmysłowych nie moglibyśmy istnieć a ich pełniejsze, świadome doświadczanie poprawia naszą odporność psychofizyczną. Świat uczuć i emocji wpływa na wszystko.
"Odkrycia współczesnej neuronauki i psychologii eksperymentalnej każą docenić dawną wiedzę o tym, że procesy fizyczne i duchowe tworzą nierozdzielną całość i warunkują się nawzajem. Każdy głęboko odczuwany lęk i każda radość oddziałują na ciało, a każda pozycja, każde dotknięcie i każdy ruch mają wpływ na nasze emocje".
Autor oparł swoją książkę na wielu badaniach naukowych. Na końcu poradnika znajdują się obszerne przypisy do każdego rozdziału.
Słuch:
"Obecnie wielu psychologów muzyki i muzykoterapeutów uznaje muzykę za ważny sposób "akustycznego komunikowania emocji". Uważają ją za język, który można opanować, badać i celowo wykorzystywać. Kierują się przy tym hasłem: kto chce poczuć, musi usłyszeć".
"Gdy rytm się zgadza i rodzi się więź z instrumentem oraz więź pomiędzy tobą a innymi grającymi, czujesz to wszystkimi zmysłami. Wibracje przechodzą przez ręce przenikają do uszu. Umysł jest spokojny i chłonny. Składasz się wyłącznie z emocji. Masz wrażenie nieważkości. Ramiona są lekkie jak piórka".
Wzrok:
"Skoro odbiór odpowiedniej ilości światła przez oczy jest konieczny do utrzymania dobrego nastroju i samopoczucia, to znaczy, że zmysł wzroku i ludzka psychika są bezpośrednio powiązane".
Dotyk:
"Dotyk jest nieodzowny do prawidłowego rozwoju mózgu i psychiki. Dopiero dzięki niemu nasze życie staje się rzeczywiste".
Poczucie równowagi:
"Codzienne tango z grawitacją wymaga od nas skomplikowanej, mistrzowskiej koordynacji ruchów. To jednak nie wszystko, na co stać zmysł równowagi. Wprowadza on porządek w naszym świecie i umożliwia nam orientację w nim, zapewnia oparcie. Gdy coś zaburza mu ład, reaguje rozdrażnieniem, Najnowsze badania sugerują, że zmysł równowagi odgrywa rolę również podczas myślenia, nauki, dokonywania ocen, skupiania uwagi i podejmowania decyzji".
Intuicja:
"Niektórzy sądzą, że intuicja działa jak w filmie "Gwiezdne wojny", gdy Luke Skywalker na chwilę przed akcją przełącza komputer w swoim statku kosmicznym na sterowanie ręczne, ufając, że poprowadzi go "moc". (...) Chodzi o złożony proces myślowy, który dla zaoszczędzenia cennego czasu odbywa się bez udziału świadomości".
Braun dokładnie opisał, ilustrując to kolorową wkładką, jak działają nasze poszczególne zmysły, w jaki sposób wrażenie z nich płynące przekazywane są do mózgu.
"Przygnębienie wywołane przez chorobę, stres w pracy lub problemy w związku nie daje się ot tak przegonić odpowiednią postawą lub głębokim oddechem. Co jednak stoi na przeszkodzie, by celowo dążyć do pozytywnych przeżyć i związanych z nimi pokrzepiających uczuć? Sprawdź, co poprawia ci humor: dodający energii spacer, ciepła kąpiel, smaczny posiłek, komedia, książka ulubionego autora, spotkanie z przyjaciółmi, wzruszający koncert, taniec przy porywających rytmach? Nie jesteśmy bezradnymi zakładnikami naszych nastrojów, jeżeli potrafimy je rozpoznać i podjąć właściwe kroki".
Tak często ignorowane codzienne przyjemności, ginące w natłoku obowiązków, powinniśmy kultywować codziennie, zgodnie z siedmioma zasadami, których rozwinięcie znajdziecie w książce.
"Siedem zasad przyjemności:
1. Przyjemność wymaga czasu
2. Na przyjemność trzeba sobie pozwolić
3. Przyjemności nie przeżywa się mimochodem
4. Trzeba wiedzieć, co jest dla nas dobre
5. Mniej znaczy więcej
6. Bez doświadczenia nie ma przyjemności
7. Przyjemność powinna być codziennością".
W publikacji znajdziecie proste ćwiczenia i eksperymenty, których regularne stosowanie może przynieść zdumiewające efekty.
"Koncentracja na działaniu zmysłów pozwala intensywniej cieszyć się teraźniejszością, bez pogrążania się w gorzkich wspomnieniach i bez wybiegania myślami w przyszłość. Skupienie się na doznaniach zmysłowych pozwala osiągnąć większą świadomość chwili. Zwiększona uważność z czasem przeradza się w głębsze zanurzenie w teraźniejszości, bogatsze doświadczanie życia, które właśnie się toczy. Myślenie, działanie i bycie harmonijnie się uzupełniają, a my osiągamy trwały stan lepszego samopoczucia i większą radość życia".
"Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć" to lektura obowiązkowa dla osób ciekawych świata. Napisana przystępnym językiem, pełna ciekawostek, anegdot i wyników badań naukowych. Dzięki zawartym w niej poradom możemy nauczyć się pełniej przeżywać chwilę obecną i cieszyć się tym, co mają nam do zaoferowania wszystkie zmysły.
Dziękuję wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki.
Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas
https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212
https://www.instagram.com/annadyczko/
https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz