Tytuł: "Otoczeni przez narcyzów. Jak obchodzić się z tymi, którzy nie widzą świata poza sobą"
Autor: Thomas Erikson
Wydawnictwo: Wielka Litera
Ilość stron: 288
Data wydania: 29-09-2021
Moja ocena: 8/10
"W Wikipedii napisano, że: "narcystyczne zaburzenie osobowości, w skrócie NPD, to zaburzenie przejawiające się przesadną asertywnością, niską samoświadomością, nadmierną pewnością siebie, nierealistycznym obrazem siebie, potrzebą bycia w centrum uwagi i brakiem empatii."
Z kolei na stronie Psychologiguiden znajduje się informacja, że: "Cechą dominującą narcyzów jest wyolbrzymiony obraz siebie, przekonanie o własnej wyjątkowości i ważności i przecenianie swoich osiągnięć"."
W książce "Otoczeni przez narcyzów" Thomas Erikson wyjaśnia czym jest narcyzm, jak rozpoznać osobę narcystyczną, jakich schematów ona używa, by wykorzystać swoją ofiarę i jak się przed nią bronić. Nie każdy narcyz jest świadomy tego, co czyni.
Narcyzm, wraz z psychopatią i makiawelizmem, należy do Ciemnej Triady. Te skłonności przyczyniają się do powstania niebezpiecznych, patologicznych zachowań, zagrażających otoczeniu.
"Makiawelizm polega na manipulacji otoczeniem w celu osiągnięcia własnych korzyści.
Psychopatia ujawnia się w oziębłości, braku empatii i nieczułości na potrzeby innych.
A narcyzm sprowadza się do przekonania o tym, że zasługuje się na uznanie i specjalne traktowanie.
Człowiek, który przejawia wszystkie cechy Ciemnej Triady, zagraża zdrowiu psychicznemu osób ze swojego otoczenia."
Narcyzm nie jest chorobą psychiczną i nie da się go wyleczyć. Przede wszystkim: dlaczego ktoś chciałby wyleczyć się z zachowań, które przynoszą mu korzyści?
"Narcyzi chcą tego co najlepsze, i wydaje im się, że mają prawo się tego domagać. Żyją w świecie fantazji i oczekują, że wszystko, co ich dotyczy, będzie idealne, a nie nędzne."
Żyjemy w epoce, która jak żadna wcześniej sprzyja kulturze narcyzmu. Kiedyś chwalono skromność, teraz wymaga się od każdego, że będzie potrafił "dobrze się sprzedać", zareklamować, zdobyć jak najliczniejsze grono followersów. Nie ma w tym nic złego, o ile nie przekracza się pewnych granic. Tylko gdzie one przebiegają?
Autor zwrócił także uwagę na to, w jaki sposób obecnie wychowujemy swoje dzieci. Z pewnością wolno im więcej niż było wolno nam w ich wieku, nie wspominając o naszych rodzicach i dziadkach. Dzieci łatwo rozpuścić a "czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci". Nie jest łatwo w późniejszym wieku pozbyć się ugruntowanych zachowań, szczególnie jeśli przynoszą wymierne rezultaty.
"Jeśli wmawiasz córce przez całe jej dorastanie, że jest księżniczką i dlatego powinna być stosownie postrzegana i traktowana... w jakim wieku spodziewasz się, że ot tak, po prostu do niej dotrze, że nie jest dawno zaginioną następczynią tronu z obcej krainy i nie tak należy to rozumieć? Albo inaczej: jeśli twoja córka naprawdę jest księżniczką, czy ty jesteś przez to królem lub królową? Może stajesz się jej służącym lub służącą, którzy mają słuchać księżniczki i spełniać każdy jej najdrobniejszy kaprys."
Możemy jednak zrobić wiele, by zapobiegać rozwojowi rysów narcystycznych u naszego potomstwa. Jesteśmy w stanie nauczyć się obrony przed narcyzami w swoim otoczeniu. To my decydujemy o tym czy weźmiemy udział w medialnym wyścigu szczurów. Są techniki, które dają możliwość odczuwania zadowolenia bez tego całego stresu i życia w pośpiechu.
Thomas Erikson, jak sam podkreśla, nie jest psychologiem. To konsultant, behawiorysta, wykładowca i coach, zajmujący się zawodowo szkoleniem kadry menedżerskiej. Jego książka nie jest specjalistycznym poradnikiem, lecz rzuca światło na pewne zaburzenie, coraz mocniej widoczne w naszej kulturze. Ilość narcyzów na świecie zwiększa się bardzo szybko. Ile ich jeszcze społeczeństwo będzie w stanie przyjąć zanim bańka pęknie?
Podoba mi się, że temat przedstawiony został w przystępny sposób. Pomimo, iż brak naukowych badań na temat narcyzmu, i jest on trudny do zdiagnozowania, lektura "Otoczonych przez narcyzów" z pewnością pomoże zidentyfikować takie osoby w naszym otoczeniu i skutecznie sobie z nimi radzić. Dzięki zamieszczonemu w rozdziale 27 testowi możemy sprawdzić ile cech narcystycznych sami posiadamy.
Podsumowując książka jest dobra, lecz nie należy jej traktować jako specjalistyczny poradnik, ponieważ autor nie jest z zawodu psychologiem a treści nie oparto na badaniach naukowych. Jest to jednak niewątpliwie ciekawa lektura, z którą warto się zapoznać, jeśli kogoś interesuje ta tematyka. Jest przejrzysta i dobrze napisana a teorię poparto przykładami z życia, co ułatwia zrozumienie tematu.
Dziękuję wydawnictwu Wielka Litera za egzemplarz recenzencki.
Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas
https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212
https://www.instagram.com/annadyczko_mczas
https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz