piątek, 6 maja 2022

James Goodwin "Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu"

Tytuł: "Doładuj swój mózg. Jak zwiększyć sprawność i efektywność swojego umysłu" 

Autor: James Goodwin

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 416

Data wydania: 20-04-2022

Moja ocena: 10/10


Ludzki mózg jest niezwykle skomplikowaną maszynerią. Rozwija się przez całe życie, podejmując tysiące decyzji dziennie. Wpływ na naszą inteligencję w połowie kształtuje się w dzieciństwie, do 11 roku życia. W jednej czwartej wpływ na jego rozwój mają geny. Pozostałe 25% kształtujemy sami.

Odpowiednio dbając o nasz najważniejszy organ, możemy spowolnić proces starzenia się i zapobiec demencji. Możemy mieć wpływ na jego sprawność w każdym wieku, mózg posiada bowiem neuroplastyczność i potrafi odnawiać się nawet po dziewięćdziesiątce.

Dla rozwoju mózgu kluczowe są: ruch, sen, aktywność seksualna, relacje społeczne, stres i dobrostan psychiczny a także bakterie jelitowe, odżywianie i aktywność umysłowa. Każdy z kolejnych rozdziałów, po pierwszym, zapoznawczym, poświęcony został jednemu z tych czynników.

Człowiek jest mutliorganizmem, złożonym prawie w 60% z bakterii. Drobnoustroje są obecne na całym ciele, od powierzchni skóry po jelita, zwane drugim mózgiem. Te dwa narządy wysyłają sobie nawzajem sygnały, czego dowodem może być rozstrój żołądka spowodowany stresem. Flora jelitowa może mieć wpływ na powstawanie depresji oraz choroby Parkinsona.

Autor wyjaśnia szczegółowo ile i jakich witamin powinniśmy spożywać, by odpowiednio odżywić mózg. Tłumaczy dlaczego ważne są dla niego interakcje społeczne. Osamotnienie zaostrza symptomy różnych problemów zdrowotnych a izolacja społeczna jest szczególnie szkodliwa dla dzieci, co mogliśmy wszyscy zaobserwować w czasie ostatniej pandemii.

Odpowiedź na najważniejsze pytanie - czy można zhakować swój mózg? - pojawia się w rozdziale 8.

Czy zgadniesz który kraj znajduje się w zestawieniu dwudziestu najszczęśliwszych miejsc do życia?

W książce znajdziemy wiele ciekawostek i poznamy wyniki licznych badań naukowych. Zagadnienie jest jasno opisane i zrozumiałe.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz