wtorek, 7 stycznia 2025

Katarzyna Puzyńska "Ulice ciem"

Tytuł: "Ulice ciem"

Autor: Katarzyna Puzyńska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ilość stron: 520

Data wydania: 26-11-2024

Moja ocena: 8/10

 

„Ulice ciem” Katarzyny Puzyńskiej to fascynujące połączenie kryminału z realizmem magicznym i historycznym portretem Warszawy. Autorka zręcznie splata dwa wątki czasowe – współczesny i przedwojenny – tworząc intrygującą, wielowymiarową opowieść.

W pierwszym wątku poznajemy Zosię, młodą mieszkankę współczesnej Warszawy, która w okresie przedświątecznym trafia do niezwykłej księgarni. Jej tajemniczy właściciel obdarowuje dziewczynę książką, która może odmienić jej życie. W drugim wątku, osadzonym w 1939 roku, śledzimy losy Mańki, kobiety zmagającej się z brutalną codziennością w obliczu nadciągającej wojny. Jej pracownice, zwane w warszawskiej gwarze „ćmami”, zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach.

Warszawa lat 30. ożywa na kartach powieści dzięki plastycznym opisom, które oddają zarówno pełne blasku życie towarzyskie Śródmieścia, jak i mroczne zaułki, gdzie rozgrywają się dramatyczne wydarzenia.

Jednym z najciekawszych motywów jest tajemnicza księgarnia, która w magiczny sposób splata losy bohaterów z dwóch epok. To miejsce obrazujące wzajemny wpływ jaki wywierają na siebie literatura i życie, gdzie granice między fikcją a rzeczywistością zacierają się.

Bohaterki są wyraziste i pełne emocji. Mańka to postać silna i niezłomna, której historia ujawnia społeczne nierówności i dramaty międzywojennej Polski. Zosia natomiast zmaga się z własną traumą i odkrywa w pisaniu sposób na uporządkowanie swojej przeszłości. Obie kobiety, choć tak różne, łączy pragnienie sprawiedliwości i siła, która pozwala im stawić czoła trudnościom.

Katarzyna Puzyńska doskonale operuje językiem, dostosowując go do każdej z epok. W wątku Mańki dominuje warszawska gwara, podczas gdy współczesna narracja Zosi jest bardziej uniwersalna.

„Ulice ciem” to nie tylko kryminał, ale również opowieść o magii książek, dziedziczeniu traumy a także o nieoczywistych więziach między przeszłością a teraźniejszością. Lektura, która intryguje i zaskakuje aż do samego końca. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



1 komentarz: