wtorek, 31 grudnia 2024

Sylwia Kubik "W cieniu Majdanka"

Tytuł: "W cieniu Majdanka"

Autor: Sylwia Kubik

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Ilość stron: 336

Data wydania: 27-03-2024

Booktour: Czytam dla przyjemności

Moja ocena: 8/10

 

"W cieniu Majdanka" Sylwii Kubik to niezwykle przejmująca opowieść oparta na faktach, przedstawiająca losy dwóch sióstr, Gieni i Franciszki, oraz ich rodziny w czasie II wojny światowej. Autorka, czerpiąc z relacji rodziny Marców, rysuje obraz brutalnej rzeczywistości, w której każdy dzień był walką o przetrwanie.

Rodzina Marców została siłą wysiedlona przez Niemców z rodzinnego domu i wywieziona do obozu na Majdanku. Opisy obozowej codzienności – głodu, chorób, przemocy oraz nieludzkich warunków – są wyjątkowo realistyczne i poruszające. Kubik nie szczędzi szczegółów, przedstawiając bestialstwo nazistów: przymusowe wyciąganie rodzącej kobiety z łóżka, podróż w nieludzkich warunkach, brak podstawowych środków do życia czy fatalne traktowanie dzieci i kobiet.

Jedna z sióstr, która uciekła z obozu, trafiła pod opiekę krewnych, lecz nawet tam doświadczyła wyzysku i poniżenia – zmuszano ją do ciężkiej pracy ponad siły, jednocześnie skąpiąc jedzenia. Sylwia Kubik szczegółowo opisuje tragiczne warunki życia – głodujących ludzi, ich wychudzone ciała, wszy, pchły, a nawet jedzenie pełne robaków. Takie obrazy budzą zarówno współczucie, jak i obrzydzenie, ukazując, jak bezlitośnie wojna odciskała swoje piętno na niewinnych ludziach.

Mimo ogromu cierpienia książka niesie także promyk nadziei – miłość rodzinna, choć wystawiona na największe próby, przetrwała. Powrót do domu, choć naznaczony stratą najmłodszego dziecka i ciężkimi ranami ojca, był momentem, w którym bohaterowie mogli zacząć na nowo budować swoje życie.

Sylwia Kubik w mistrzowski sposób oddaje emocje i psychiczne zmagania postaci. Realistyczne opisy ich przeżyć oraz bezlitosnych warunków, w jakich musieli żyć, tworzą obraz wojennego piekła, którego nie sposób zapomnieć. "W cieniu Majdanka" to poruszająca, ale bardzo przygnębiająca lektura, która skłania do refleksji nad ludzką naturą, siłą przetrwania i okrucieństwem wojny.  


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz