wtorek, 31 grudnia 2024

Anna Fryczkowska "Wieczorne gody"

Tytuł: "Wieczorne gody"

Cykl: Saga o ludziach ziemi, tom 3

Autor: Anna Fryczkowska

Wydawnictwo: W.A.B.

Ilość stron: 384

Data wydania: 25-09-2024

Moja ocena: 10/10

 

"Wieczorne gody" to trzeci tom "Sagi o ludziach" ziemi Anny Fryczkowskiej, który skupia się na złożonych relacjach międzyludzkich, tradycjach wiejskich oraz pragnieniu wolności. Centralnym wątkiem jest związek między wdową Betową a młodszym od niej o kilka lat Staszkiem Józwiakiem. Po śmierci męża, którego Betowa zawsze się bała, poczuła się wolna, a odziedziczony majątek dawał jej komfort życia, którego nie spieszyła się zmieniać. Kiedy zalotnicy pukali do jej drzwi, wdowa stawiała warunek – tylko ten, kto nauczy ją czytać, może liczyć na jej serce. W czasach, gdy analfabetyzm był powszechny, jej pragnienie zdobywania wiedzy było wyjątkowe.

Staszek, choć marzył o wyjeździe do Ameryki, pozostał na wsi, związany uczuciem do Betowej. Ich relacja, pomimo niewielkiej różnicy wieku, wywołuje uśmiechy na twarzach sąsiadów, którzy uważają ją za dziwną, jednak między tą dwójką rozwija się głęboki szacunek i zrozumienie. Warto podkreślić, jak autorce udało się uchwycić temat edukacji kobiet w Polsce przełomu XIX i XX wieku. Betowa, walcząc o prawo do nauki, staje się symbolem kobiecej odwagi i determinacji, a jej odwaga w walce o edukację dla siebie i swoich dzieci, w tym dziewcząt, jest jednym z najważniejszych wątków tej książki.

Kolejną istotną postacią jest Dziwna Iśka, córka Malinichy, znanej z wcześniejszych tomów. Iśka pełni rolę zielarki i położnej, a jej postać wnosi do fabuły nieco tajemniczości i związku z dawnymi wierzeniami. Autorka kreśli obraz wsi, w której ludzie czują głęboki związek z ziemią, pokazuje także ich akceptację naturalnych zmian tak w przyrodzie jak i w życiu, które jest rodzeniem się nowego i odchodzeniem starego, gdy przyjdzie na to czas.

"Wieczorne gody" to również hołd dla literatury, której znaczenie jest podkreślane przez postawę Betowej. Anna Fryczkowska porusza temat edukacji, szczególnie w kontekście dostępu do szkół dla dziewcząt, co w czasach opisywanych przez autorkę było rewolucyjne. Betowa, mimo szyderstw innych, stawiała na naukę, wiedząc, że to może zapewnić jej wolność i przyszłość.

W tej książce edukacja staje się symbolem nie tylko walki o lepsze życie, ale także o prawo do decydowania o sobie.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz