środa, 19 maja 2021

Kevin Dutton "Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie"

Tytuł: 

"Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie"

Autor: Kevin Dutton

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 416

Data wydania: 12-05-2021

Moja ocena: 8/10


"Żyjemy w niezwykle skomplikowanym świecie (...) Kiedy się na nim pojawiamy, naszym oczom ukazuje się, jak to ujął ojciec zachodniej psychologii William James, "kolorowy, brzęczący chaos". Musimy jakoś się w nim odnaleźć. Z większością problemów, także z tym, sprawniej się uporamy, jeśli "oczyścimy sobie grunt". Dlatego ludzki mózg zaczyna rozdzielać gmatwaninę bodźców na odrębne i łatwiejsze do ogarnięcia grupy."


Kevin Dutton, autor bestsellerowych tytułów "Mądrość psychopatów", "Odkryj w sobie psychopatę" i "Zaklinanie umysłu" w swojej najnowszej książce objaśnia jak działa mózg w obrębie kategoryzowania i porządkowania rzeczywistości. Zastanawia się jak mechanizm, który powstał przed wiekami, sprawdza się we współczesnym świecie. Tłumaczy jak możemy go wykorzystać dla własnych celów.


"Ludzki mózg wyewoluował w nieprzewidywalnym i prymitywnym środowisku, w którym binarna kategoryzacja świata - walka albo ucieczka, pożywienie albo zagrożenie - miała kluczowe znaczenie dla przetrwania. Upłynęło jednak kilka milionów lat i teraz walka o przetrwanie rządzi się innymi prawami, zatem reguły kategoryzacji też uległy zmianie. Nieustanny i stopniowy rozwój cech właściwych gatunkom wyższego rzędy z czasem doprowadził do znacznego zagęszczenia w naszym harmonogramie postępu kulturalnego i naukowego, a w efekcie rozmazał czarno-biały świat naszych praprzodków w bezkresny horyzont szarości. Mimo to nasze binarne mózgi wciąż nami rządzą i prowadzą do podziałów. Przebłyski prehistorii odbijają się od nich niczym światło dawno wygasłych gwiazd z odległej galaktyki, wskrzeszając wszystkie wymogi i dążenia mrocznej przeszłości naszych przodków."


Obecnie człowiek ma o wiele więcej opcji do wyboru niż w czasach prehistorycznych. Codziennie borykamy się z ogromem bodźców, informacji oraz produktów do wyboru. W przestrzeni nieskończonych możliwości musimy sobie jakoś poradzić. Aby to osiągnąć dzielimy otaczające nas środowisko na kategorie. 


"Bez umiejętności opisywania, rozpoznawania i wyróżniania świat w takim kształcie, jaki znamy obecnie, przestałby dla nas istnieć. Wszystko miałoby jakieś znaczenie, a zarazem nie znaczyłoby nic. Wszystko byłoby jednocześnie tak samo ważne i nieważne. Nic by się nie wyróżniało, bo wszystko byłoby takie samo."

"Wszystko sprowadza się do linii. Ścian i ogrodzeń. Brzegów i granic. Punktów szczytowych i punktów zwrotnych. W bezładnej i rozczłonkowanej rzeczywistości - "nieskończonym i pozbawionym sensu pośpiesznym ruchu materii", jak to ujął matematyk i filozof Alfred North Whitehead - rozdzielamy, analizujemy i szufladkujemy wszystko dookoła, żeby nie otaczał nas wielki brzęczący i rozmyty chaos. Nasz mózg rozdziela ją w taki sam sposób, w jaki kroimy dzieciom jedzenia na talerzu - nie przełknęlibyśmy rzeczywistości w jednym kawałku. Jeśli sformułujemy nasze argumenty w taki sposób, aby odzwierciedlały trzy binarne superkategorie - Walka kontra Ucieczka, My kontra Oni i Dobro kontra Zło - zagwarantują nam zwycięstwo w każdej konfrontacji."

 

Autor objaśnia jak z biegiem czasu zmieniły się zasady gry o przetrwanie. Swoje tezy ilustruje przykładami z życia różnych osób polityków, sportowców, artystów oraz przybliża przeprowadzone przez naukowców eksperymenty. 

Dlaczego siódemka jest liczbą magiczną?

Kiedy pojedyncze ziarenka piasku zaczynają tworzyć kopiec?

Co odróżnia górę od wzgórza?

Jak język wpływa na postrzeganie?

Czy nasze osądy mogą zniekształcić widzenie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie czytając "Myślenie czarno-białe" Kevina Duttona. 

To nie jest książka na jeden wieczór. Trzeba poświęcić trochę czasu, aby dokładnie pojąć poruszane zagadnienia, takie jak "złożoność poznawcza" czy "domknięcie poznawcze". Kevin Dutton pisze jednak bardzo ciekawie a dzięki przytoczonym anegdotom zawarta w książce wiedza na długo zostanie w pamięci czytelników. 

Minusem publikacji są czarno-białe ilustracje kolorów. Moja wyobraźnia nie sięga tak daleko, żeby nałożyć sobie barwy na odcienie szarości. 

źródło: Kevin Dutton, "Myślenie czarno-białe", wydawnictwo Muza

Momentami autor pisze dość zawile. Zdarzają się zdania tak naszpikowane trudnymi słowami, że trzeba przeczytać je kilkakrotnie i sprawdzić definicję, żeby zrozumieć, o co chodzi. Plus za przytoczenie licznych anegdot, doświadczeń i przykładów z życia, które doskonale ilustrują przedstawiony temat. Książka podobała mi się, chociaż nie była zbyt łatwa w odbiorze i przeczytanie jej zajęło mi kilka dni. Oczywiście każdy czytelnik odbierze lekturę inaczej, na pewno niektóre osoby pochłoną ją w jeden wieczór. Ja dopiero poznawałam opisywane zagadnienia. 

Dziękuję wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki. 

Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko/

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz