niedziela, 21 listopada 2021

Krystian Wójcik "Wójo" - "#StaraPaka No. 3"

Tytuł: "#StaraPaka No. 3"

Autor: Krystian Wójcik "Wójo"

Wydawnictwo: Bellona

Ilość stron: 304

Data wydania: 13-10-2021

Moja ocena: 9/10


"W Iraku zawiązały się relacje, które dziś nazywamy Starą Paką"


Autor książki "#StaraPaka No. 3", Krystian Wójcik "Wójo", zrealizował swoje młodzieńcze marzenie. Od zawsze chciał zostać komandosem. Zaczynał już w wieku 13 lat w oddziale harcerzy, w którym przechodził mordercze treningi. Często kończyły się one utratą przytomności z wycieńczenia przez któregoś z chłopców. Podziwiam ich determinację. Obecnie mało który trzynastolatek jest sprawny fizycznie, nie mówiąc o chęci do ciężkich ćwiczeń. 


"To ludzie z duszą i sercem wojowników są poszukiwani i wybierani do służby w jednostkach specjalnych, a selekcja umożliwia wyłonienie tych właśnie wojowników z grona "sportowców"."


Krystian Wójcik opisuje całą swoją zawodową drogę, od służby zasadniczej po misje realizowane w różnych krajach. Nie ukrywam, że jest to najciekawsza część książki. Możemy dowiedzieć się jak przebiegały działania zbrojne w rejonie opanowanym przez talibów a później - szkolenie miejscowych mieszkańców, którzy nie mieli większego pojęcia o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. 

Możemy przeczytać o tym jak przebiegało szkolenie, mające na celu wyeliminowanie najsłabszych ogniw, by ostatecznie w grupie zostali tylko ci, którzy czują autentyczny zapał do tej trudnej pracy. 

Żołnierze uczestniczący w misjach muszą sprostać licznym wyzwaniom. Od tak oczywistych jak udział w działaniach bojowych, po wypracowanie sposobu porozumienia się z kolegami z innych krajów oraz lokalną społecznością. Są to ludzie wychowani w odmiennej kulturze, bez specjalnego wykształcenia i z innym poczuciem humoru, których łatwo obrazić, co może okazać się tragiczne w skutkach. Na próbę wystawiają ich także warunki klimatyczne z drastyczną różnicą temperatur pomiędzy nocą a dniem. 

Przedstawione w treści autentyczne akcje sprawiają, że podczas czytania czujemy się jakbyśmy oglądali dobry film wojenny. Autor posługuje się prostym językiem a wszystkie skróty są od razu wyjaśniane, dzięki czemu nawet całkowity laik w dziedzinie wojskowości jest w stanie zrozumieć o co chodzi. 

W książce opisane są także zmiany jakie zaszły w polskiej armii w ciągu ostatnich dwudziestu lat, od rodzaju używanego sprzętu po sposoby działania.  

Na końcu książki przedstawieni zostali bohaterowie Starej Paki. Każdy z nich specjalizuje się w innej dziedzinie: jest snajper, medyk, specjalista uzbrojenia. Wszystkich łączy braterstwo broni oraz wieloletnia przyjaźń. Współpracowali w imię maksymy:

"Nie zostawię tych, z którymi służę. Żadnego z nich nie zostawię na pastwę wroga, w izolacji i osamotnieniu".


Publikację przeczytałam z prawdziwą ciekawością. Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl Dziękuję.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko



1 komentarz: