wtorek, 23 lipca 2024

Chrysta Bilton "Córka dawcy nasienia. Jak poznałam35 swoich braci i sióstr"

Tytuł: "Córka dawcy nasienia. Jak poznałam35 swoich braci i sióstr"

Autor: Chrysta Bilton

Wydawnictwo: Feeria

Ilość stron: 368

Data wydania: 19-06-2024

Moja ocena: 7/10

 

"Córka dawcy nasienia" Chrysty Bilton to książka, która porusza temat rodziny w sposób nietypowy i prowokujący do refleksji. W przeciwieństwie do konwencjonalnych definicji rodziny, przedstawiona historia prezentuje różnorodne i złożone relacje w kontekście amerykańskich realiów lat osiemdziesiątych.

Debra, matka Chrysty i Kaitlyn, jest postacią wyjątkową, choć naznaczoną trudnym dzieciństwem i zmaganiami z uzależnieniami. Jej marzenie o byciu matką mimo trudności wynikających z jej orientacji seksualnej i niestabilności życiowej prowadzi do decyzji o skorzystaniu z pomocy przypadkowo poznanego mężczyzny. Ten krok, choć podyktowany chęcią założenia rodziny, przynosi nieprzewidziane konsekwencje, gdy Jeffrey staje się regularnym dawcą nasienia dla wielu innych kobiet, wbrew obietnicy złożonej Debrze.

Książka skupia się głównie na życiu Chrysty, jej siostry i matki, a nie na spotkaniach z ich licznymi przyrodnimi rodzeństwem. Warto jednak zauważyć, że mimo odrzucenia tej informacji na początku, w końcu zainteresowanie rodzeństwem przynosi fascynujące odkrycia na temat wspólnych cech i problemów psychicznych dzielonych z ojcem.

Oboje rodzice Chrysty i Kaitlyn zmagają się z pewnymi problemami. Matka z uzależnieniami od alkoholu a ojciec ma nieuświadomione i długo niezdiagnozowane choroby psychiczne. Dziwi mnie fakt, że nikt tego nie zweryfikował przed ustanowieniem go regularnym dawcą dla Cryobanku, gdyż podobne problemy mogą być dziedziczne.

Debra to silna osobowość, zarządzająca rodziną i nie uznająca porażki. Jeffrey z kolei to mężczyzna niezdolny do nawiązywania trwałych relacji z ludźmi, lecz kochający zwierzęta.

Opowieść Bilton jest głęboko poruszająca, pokazuje miłość matki do dzieci mimo jej licznych wad i zmagań. Debra miała ogromną charyzmę i zdolność zjednywania sobie ludzi. Jej życie zawodowe było pełne wzlotów i upadków, od konsultacji politycznych po uwikłanie się w piramidy finansowe.

To książka o nietypowej rodzinie, która pokazuje, że miłość i wsparcie mogą istnieć nawet w najbardziej dysfunkcyjnych warunkach. Jest to historia o przetrwaniu, odzyskaniu kontroli nad swoim życiem i redefinicji pojęcia rodziny w sposób, który jest zarówno wzruszający, jak i inspirujący.

Podobała mi się nietypowa historia rodziny Biltonów oraz sposób, w jaki autorka ukazała siłę, odwagę i miłość w najtrudniejszych okolicznościach. Jednakże, tytułowy wątek "jak poznałam 35 swoich braci i sióstr" nie został rozwinięty tak, jak się spodziewałam. Oczekiwałam większego skupienia na spotkaniach licznego rodzeństwa, a ten aspekt książki został potraktowany marginalnie. Książka skłania do refleksji na temat znaczenia genetyki i środowiska w wychowaniu. Wiele spośród poznanych przez Debrę i Kaitlyn braci i sióstr dzieliło z nimi podobne zainteresowania, styl ubierania czy zamiłowanie do kotów pomimo iż nigdy wcześniej się nie poznali.

Książka może spodobać się  osobom zainteresowanym tematyką rodziny i złożonych relacji rodzinnych, historiami opartymi na prawdziwych wydarzeniach, osobom, które interesują się psychologią, genetyką i wpływem środowiska na rozwój człowieka, czytelnikom poszukującym inspirujących historii o przezwyciężaniu trudności oraz miłośnikom literatury faktu i biografii.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

 

 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz