poniedziałek, 22 lipca 2024

Wojciech Kulawski "Humbug"

Tytuł: "Humbug"

Cykl: Prokurator Marian Suski, tom 6

Autor: Wojciech Kulawski

Wydawnictwo: Wydawnictwo CM

Ilość stron: 294

Data wydania: 01-12-2023

Moja ocena: 7/10

 

W powieści "Humbug" Wojciecha Kulawskiego, Marzena Gibała, policjantka stołecznej policji, wybiera się na urlop na Baleary z przyjaciółką z czasów szkolnych, Jadwigą Zając. Na miejscu spotykają dawną znajomą Marzeny, Iwonę Strychalską, oraz jej narzeczonego, Benito Carrillo.

Początkowo wakacje zapowiadają się idyllicznie, jednak wkrótce zmieniają się w koszmar. Podczas rejsu jachtem bohaterowie ratują dwójkę rozbitków, z których jeden jest ranny i otoczony przez rekiny. Następnego dnia Marzena budzi się z zanikiem pamięci i znajduje film dokumentujący ją popełniającą morderstwo. Zaczyna się szaleńcza ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości i gangami, które walczą o dominację nad Balearami. Bohaterowie zostają wplątani w rywalizację dwóch mafijnych rodzin handlujących narkotykami.

Z czasem wychodzą na jaw nowe fakty na temat trzech kobiet. Dowiadujemy się kim jest z zawodu Iwona i co skłoniło Jadwigę do pośpiesznego wyjazdu z Polski. Wszystko łączy się w niezwykle fortunny sposób pod koniec powieści, jednak wcześniej nasze bohaterki czekają nieliche tarapaty. Marzena będzie miała okazję niż raz użyć swoich policyjnych umiejętności a Jadwiga odkryje swoją prawdziwą naturę.

Choć intryga zaczęła się pod wpływem narkotyków z Balearów, dalej kobiety same decydowały o sobie. Jadwiga uznała, że znalazła swoje nowe miejsce i postanowiła zrealizować swój potencjał w branży filmowej, jednak wcześniej będzie musiała pokonać zazdrosną konkurentkę.

Tytułowe słowo "humbug" oznacza oszustwo, podstęp lub coś fałszywego, często używane jest w kontekście dezaprobaty lub krytyki. Może również odnosić się do czegoś, co jest mylące, zmyślone lub przeznaczone do wprowadzenia w błąd. W książce nie brak takich elementów. Tytuł może odnosić się do licznych intryg, oszustw i manipulacji, które występują w fabule. Bohaterowie zostają wplątani w sieć mafijnych rozgrywek i zdrad, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Marzena Gibała, główna bohaterka, znajduje się w sytuacji, gdzie nie może ufać nikomu, a jej własne działania są poddane w wątpliwość. Jadwiga zmienia diametralnie swój charakter i snuje nowy plan na życie. Przypadkowo spotkana Iwona okazuje się mieć własny interes w ciągnięciu tej znajomości, ukrywając swoje prawdziwe intencje.

Ponadto, "humbug" może odnosić się do dysonansu między pozornym spokojem i przyjemnością wakacyjnego urlopu, a rzeczywistością pełną przemocy i zdrad. To również opisuje zmaganie się bohaterów z nieprzewidzianymi wydarzeniami i konieczność rozróżnienia prawdy od fałszu w środowisku pełnym dezinformacji. Sceneria rajskiej wyspy to środowisko pełne pięknych plaż i błękitnego morza, staje się areną, na której toczą się dramatyczne wydarzenia i walka o przetrwanie. Autor używa kontrastu między pięknem przyrody Balearów a ukrytymi niebezpieczeństwami, które tam czyhają, aby budować napięcie i podkreślić temat "humbuga" - czyli fałszu, pozornego bezpieczeństwa i nieoczekiwanych zagrożeń. Za fasadą spokoju i uroku kryją się tajne labirynty mafijnych intryg, gdzie bohaterowie stają się pionkami w niebezpiecznych grach wpływu i przemocy. Ludzie, których spotykają na swojej drodze, wykorzystują przyrodę i jej potencjalne zagrożenia jako narzędzia do osiągania własnych, często moralnie wątpliwych, celów. Widzimy na przykład wykorzystanie niektórych owadów do zadawania bólu ofiarom mafiosów. Kulawski poprzez takie obrazy ukazuje, jak złe intencje ludzi mogą perwersyjnie wykorzystywać naturalne elementy otoczenia, zamieniając je w narzędzia do manipulacji i szkody. To kontrastuje z początkowym wrażeniem rajskiego raju, które szybko rozprasza się pod naporem brutalnej rzeczywistości.

Tytuł "Humbug" zatem nie tylko odzwierciedla tematykę powieści, ale również jej ton i atmosferę pełną niepewności, napięcia oraz niejasności.

"Humbug" to coś nowego w twórczości Wojciecha Kulawskiego. Tytuł stanowi połączenie sensacji i thrillera. Autor skutecznie buduje napięcie i wprowadza liczne zwroty akcji, dobrze oddając złożoność mafijnych rozgrywek. Styl narracji jest dynamiczny, z szybkim tempem i zaskakującymi momentami.

Eksperyment z nowym gatunkiem jest ryzykowny, ale pokazuje gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

Pisarz puszcza oczko do czytelników wspominając w powieści o sobie jako autorze słabych kryminałów, prowokując nas do zaprzeczenia. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz