środa, 14 sierpnia 2024

Maja Opiłka "Kuglarz"

Tytuł: "Kuglarz"

Autor: Maja Opiłka

Wydawnictwo: Initium

Ilość stron: 440

Data wydania: 21-06-2024

Moja ocena: 8/10

 

"Kuglarz" to kryminalna historia spod pióra Mai Opiłki, która łączy wątki z przeszłości oraz teraźniejszości, budując napięcie i angażując czytelnika na wielu poziomach. W maju 1993 roku aresztowano osobę podejrzaną o serię tragicznych zbrodni na dzieciach, którą media nazwały „Kuglarzem”. Po jego zatrzymaniu mieszkańcy Gliwic odetchnęli z ulgą, wierząc, że ich dzieci mogą znów bezpiecznie bawić się na podwórkach. Jednak trzydzieści lat później nad jeziorami zaczęto odnajdywać ciała dzieci, obok których znajdowały się lalki, starannie wyrzeźbione na ich podobieństwo. Pojawiło się pytanie, czy to nowy sprawca, czy może skazany przed laty człowiek był niewinny.

W obronę „Kuglarza” angażuje się adwokatka Kinga Wrońska, prywatnie związana z synem prokuratora, który przed laty doprowadził do skazania rzekomego sprawcy. Syn prokuratora nie chce dopuścić do myśli, że jego ojciec, którego uważa za bohatera, mógł popełnić błąd. Obecną sprawą zajmuje się również komisarz Artur Wrona, który szuka powiązań między aktualnymi zbrodniami a wydarzeniami sprzed lat. Jego śledztwo prowadzi go w nieoczekiwane rejony, odkrywając szokujące tajemnice. W toku dochodzenia ujawnia się organizacja o nazwie „Senny Pomost”, która związana jest z handlem ludźmi. Ten mroczny wątek dodaje fabule dodatkowej głębi, ukazując powiązania z przeszłością i skomplikowaną sieć zależności między bohaterami.

Styl pisania Mai Opiłki jest dynamiczny, co sprawia, że książkę czyta się szybko i z dużym zaangażowaniem. Autorka potrafi budować napięcie, zwłaszcza w momentach, gdy porwani zostają bliscy bohaterów. Czytelnik nie tylko śledzi rozwój wydarzeń, ale także odczuwa emocje tych postaci, trzymając kciuki za ich bezpieczny powrót. Mimo że akcja toczy się szybko, Opiłka nie stroni od momentów refleksji, które pozwalają zastanowić się nad naturą ludzką. Retrospekcje dodatkowo wzbogacają fabułę, ukazując wpływ przeszłości na obecne wydarzenia.

Prawdę poznajemy z ust samego sprawcy. Taka "spowiedź" jest prostym podsumowaniem całej fabuły, co może odpowiadać niektórym czytelnikom, choć znajdzie się też grono tych, którzy wolą samodzielnie łączyć kropki. Mimo to powieść pozostawia silne wrażenie, angażując zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie.

Na uwagę zasługują postacie dociekliwej dziennikarki i niezłomnego policjanta, które wnoszą wiele do rozwoju fabuły. Historia sięga wstecz, odkrywając brudne sekrety z czasów PRL, które niektórzy woleliby pozostawić w cieniu. Bohaterowie pozytywni wykazują się wolą walki i determinacją, podczas gdy antybohater prezentuje nieakceptowalny poziom okrucieństwa oraz chęć ukrywania swoich tajemnic.

Autorka porusza trudny temat krzywdy dzieci, który wzbudza silne emocje u czytelnika. Powieść oferuje skomplikowaną zagadkę, której rozwiązanie ostatecznie odsłania motywy zbrodni. Przedstawione relacje między postaciami oraz wpływ przeszłości na teraźniejsze wydarzenia ukazują, jak skomplikowane mogą być nasze oceny, nawet w odniesieniu do najbliższych osób.

Ostatecznie to kuglarz pociąga za sznurki w tym teatrze lalek, odsłaniając przed czytelnikiem mroczną i intrygującą historię, która na długo pozostaje w pamięci.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

 

 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz