poniedziałek, 27 maja 2024

Fryderyk Nietzsche "Tako rzecze Zaratustra"

Tytuł: "Tako rzecze Zaratustra"

Autor: Fryderyk Nietzsche

Wydawnictwo: Bellona

Ilość stron: 288

Data wydania: 13-03-2024

Moja ocena: 6/10

 

To wydanie najbardziej znanego dzieła niemieckiego filozofa przedstawia przemyślenia autora wypowiedziane ustami perskiego kapłana i proroka. Zaratustra krytykuje ustrój państwa, kulturę i religię. Uważa, że człowiek powinien dążyć do doskonałości przez wywyższanie się ponad innych.

"Tak mi ma wielka miłość ku najdalszym nakazuje: nie oszczędzaj swych bliźnich! Człowiek jest czymś, co przezwyciężone być powinno".

Zaprzecza zasadom demokracji czy miłości bliźniego. Uważam jego tezy za z gruntu błędne i krzywdzące wiele osób.

Z tekstu przebija wielkie ego głównego bohatera, który uważa siebie na istotę nadrzędną a pozostałych ludzi za prostaczków pełzających u jego stóp. Naucza swoich wyznawców, ignorując tłuszczę.

Dużo czasu zajęło mi przebrnięcie przez książkę, czytałam po kilka stron i odkładałam. Tekst czyta się bardzo ciężko. Jest on napisany specyficznym językiem, pełnym napuszonych zdań i pokrętnych porównań.

Tytuł jest ładnie wydany, w twardej oprawie. Zawiera oryginalny utwór bez dodatków. Zabrakło mi słowa wstępu i interpretacji dla niewtajemniczonych. Musiałam samodzielnie poszukać informacji na temat tez Nietzschego. Uważam, że przed wzięciem do ręki "Tako rzecze..." należy zrobić wstępne rozeznanie, bo nauki Zaratustry wyglądają trochę jak bredzenie szaleńca, wykrzykującego na ulicach swoje prawdy do obojętnego tłumu: Słuchajcie mnie, bo ja mam rację!

Nie dość, że książka jest ciężka w odbiorze to odrzucają mnie zawarte w niej przekonania o nierówności społecznej.

Zaratustra chce na gruzach starego systemu stworzyć coś nowego, nadrzędnego wobec praw ludzkich i boskich. Uważa, że liczy się jedynie jego wola. Autor twierdzi, że "Bóg umarł", nie da się odczuć jego obecności w świecie a co za tym idzie nie ma on władzy nad człowiekiem, istnienie wolnej woli zaś stoi w sprzeczności z narzuconymi prawami moralnymi.

Jest to dzieło, które warto znać jeśli kogoś interesują podstawy filozofii, natomiast nie polecam do czytania dla rozrywki.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas 

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz