wtorek, 8 marca 2022

Michaela Muthig "Jak nie podcinać sobie skrzydeł. O przełamywaniu wewnętrznych oporów i niemarnowaniu własnego potencjału"

Tytuł: "Jak nie podcinać sobie skrzydeł. O przełamywaniu wewnętrznych oporów i niemarnowaniu własnego potencjału"

Autor: Michaela Muthig

Wydawnictwo: Otwarte

Ilość stron: 280

Data wydania: 28-02-2022

Moja ocena: 8/10


W krętych korytarzach podświadomości kryje się on. Rozwydrzony smarkacz, zepchnięty do podziemia. Wie, czego chce, i będzie się tego bezwzględnie domagać. Za nic ma twoje normy i zasady. To twój SABOTAŻYSTA.

To wewnętrzny wróg, który powstaje w dzieciństwie i skrzętnie pilnuje, byśmy trzymali się swoich przekonań, nawet jeśli miałoby się to dla nas okazać tragiczne w skutkach. To przez niego nie jesteśmy w stanie zrealizować swoich planów, choć posiadamy niezbędne siły i środki.

Autorka tłumaczy kim jest przeciwnik, w jaki sposób wprowadza nas w błąd a także jak go zdemaskować, nawiązać kontakt, negocjować i, w końcu, wypracować wspólny front.

Sabotażysta jest strażnikiem naszej tożsamości. Nieuchwytnym, mrocznym widmem. Knuje cicho siedząc w ciemnych zakamarkach umysłu, fanatycznie skupiony na celu, nie myśląc o konsekwencjach. Jakich metod chwyta się ten mały terrorysta?

Powtarza "a nie mówiłem" kiedy znów sprawa się rypnie. Szuka winy w zachowaniu innych osób. Robi wiele, żeby chronić nasze przekonania - nie nas.

Sabotażysta przyczynia się do powstania i utrzymania takich problemów jak nałogi, zaburzenia odżywiania, pracoholizm i wypalenie zawodowe czy "pech" w miłości. Zrobi wszystko aby utrzymać status quo, wpędzając nas w błędne koło, w którym kręcimy się jak chomik, tylko bez przyjemności z biegu.

Bardzo spodobała mi się zastosowana przez Michaelę Muthig analogia do zarządu firmy, w której kryje się zdrajca. Na początku każdego rozdziału napotykamy pewną sytuację, której rozwikłania podejmuje się detektyw. W ten sposób możemy łatwiej zrozumieć to abstrakcyjne zagadnienie.

Temat każdego rozdziału autorka ilustruje przykładami z życia. W podsumowaniu mamy krótki tekst do zapamiętania, pytania do autorefleksji oraz praktyczne zadania do wykonania.

Dzięki temu poradnikowi będziesz w stanie zrozumieć problem autosabotażu oraz przygotować się do negocjacji z przeciwnikiem. Resztę pracy musisz wykonać sam. Oczywiście, jeśli chcesz. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz