piątek, 17 listopada 2023

Magda Mieśnik. Piotr Mieśnik "Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków"

Tytuł: "Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków"

Autorzy: Magda Mieśnik. Piotr Mieśnik

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 320

Data wydania: 25-10-2023

Moja ocena: 10/10

 

Książka stanowi skarbnicę wiedzy na temat operacji plastycznych. Autorzy zastanawiają się co skłania Polaków do poprawiania urody. Czasem są to realne wady lub oszpecenia, np. po wypadku, czasem chęć zwiększenia zasięgów na instagramie a niekiedy problem leży w psychice. Czytamy o możliwościach i ograniczeniach współczesnej medycyny estetycznej. Zmiany w obrębie twarzy, piersi, lifting pośladków, liposukcja, poprawianie zębów. W publikacji znalazły się wywiady z osobami, które zdecydowały się na operacje. Mówią o tym jak wyglądało ich życie przed i po zabiegu, jak wpłynęło to na ich psychikę oraz reakcje otoczenia a nawet życie seksualne. W książce jest też mowa o operacjach narządów intymnych, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Znajdziemy tu zarówno historie zabiegów udanych, jak i tych, w których coś poszło źle. Możemy się dowiedzieć jakie są ich ceny i skutki uboczne.

Z całą pewnością przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek operacji należy gruntownie przemyśleć wszystkie za i przeciw, dobrze jest porozmawiać z psychologiem i nade wszystko - wybrać najlepszego specjalistę. Na zdrowiu nie oszczędzimy. Przerażające były reakcje osób, które wybrały się na serię zabiegów do Turcji i trafiły na partacza, nie raz zostały przez to okaleczone na resztę życia. Podobne sytuacje zdarzały się i w Polsce. Autorzy rozmawiali z braćmi Tyburskimi, którzy nie dość, że zostali pokrzywdzeni to jeszcze osoba za to odpowiedzialna nie poczuwała się do winy.

Wszystko jest dla ludzi, ale jeśli decydujemy się na taki krok najważniejsze, żeby trafić na dobrego fachowca i nie oszczędzać na jakości usług.

Zainteresowała mnie choroba psychiczna zwana dysmorfofobią. Jest częściej spotykana i mniej znana niż anoreksja, choć jej podłoże jest podobne. Chory dopatruje się wad w swoim ciele, które tak naprawdę widzi tylko on. Dla postronnych ta osoba wygląda całkiem normalnie, lecz sama widzi siebie inaczej. Takim pacjentom odradza się operacje. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz