niedziela, 6 października 2024

Urszula Gajdowska "Zielarki. Jaśmina". Recenzja patronacka.

Tytuł: "Zielarki. Jaśmina"

Cykl: Córki botanika, tom 3

Autor: Urszula Gajdowska

Wydawnictwo: Szara Godzina

Ilość stron: 296

Data wydania: 22-08-2024

Moja ocena: 10/10

 

Przedstawiam Wam mój patronat – powieść "Jaśmina", trzecią część cyklu o córkach botanika. W przeciwieństwie do Hortensji i Hiacynty, Jaśmina to dojrzała kobieta, zamężna matka dwójki chłopców. Może właśnie dlatego zyskała moją sympatię bardziej niż młodsze, niedoświadczone bohaterki, bo sama jestem w podobnym wieku. Jaśmina to zielarka z bogatą wiedzą medyczną, która leczy nie tylko ludzi, ale i konie – istotny element majątku jej męża, Dalegora. Jak pamiętają czytelniczki poprzednich tomów, Jaśmina została pilnie wezwana do domu, gdy Dalegor uległ wypadkowi podczas jazdy konnej. Od tego momentu rozpoczyna się ich wspólna walka o zdrowie i przyszłość.

Jaśmina i Dalegor tworzyli silną, pełną miłości relację, lecz los postawił przed nimi trudne wyzwania. Po komplikacjach związanych z ostatnią ciążą, ich wspólne życie musiało ulec zmianie. Wypadek Dalegora dodatkowo skomplikował sytuację, zmuszając Jaśminę do zmierzenia się z nowymi przeciwnościami i walki o zdrowie męża.

Wkrótce potem pojawia się człowiek, który zagraża całej ich rodzinie, próbując zdobyć cenne informacje. W tym momencie fabuła przybiera niebezpieczny obrót, prowadząc Jaśminę przez rozpacz i zwątpienie. Kobieta wyrusza w końcu w podróż do Orientu, by ratować rodzinny majątek i dziedzictwo chłopców. Tam czekają na nią burzliwe perypetie i nowa przyszłość.

Autorka z powodzeniem łączy w powieści elementy romansu, dramatu obyczajowego, powieści przygodowej i historycznej. Fabuła wciąga, dostarczając wielu emocji – od współczucia wobec bohaterów, przez lęk o ich los, aż po nadzieję na szczęśliwe zakończenie. Jaśmina, podobnie jak jej teściowa, to silna kobieta, która w obliczu trudności potrafi wziąć sprawy w swoje ręce. Obydwie stają się przykładem zaradności i gospodarności, pokazując, jak można poradzić sobie w trudnych chwilach, kiedy mężczyźni są zbyt osłabieni, by samodzielnie stawić czoła problemom.

W tej części nie znajdziemy już licznych bali i sztywnych konwenansów, które znamy z wcześniejszych tomów. Życie Jaśminy i Dalegora, choć pełne wyzwań, koncentruje się na codziennych obowiązkach związanych z hodowlą koni.

Historia zaczyna się od miłości, przechodzi w dramat związany z walką o zdrowie bliskiej osoby, a następnie przenosi nas w świat orientalnej przygody, gdy Jaśmina wyrusza w podróż do krajów arabskich, by kupić konie do stadniny. Tam staje się bohaterką niezwykłych wydarzeń, które zmienią jej życie.

"Jaśmina" to wielowarstwowa opowieść, która porusza wiele tematów i z pewnością znajdzie szerokie grono czytelników. Polecam ją każdemu, kto szuka połączenia emocjonującej fabuły z silnymi bohaterkami, historycznym tłem i wciągającymi przygodami.

Autorka, jak zawsze, dba o to, by wpleść w fabułę ciekawe szczegóły dotyczące obyczajów ludzi zarówno w Polsce, jak i na świecie. W tej powieści mamy okazję poznać funkcjonowanie arabskich haremów. Gajdowska w subtelny sposób wprowadza historyczne i kulturowe tło, dzięki czemu nie tylko śledzimy losy bohaterów, ale również poznajemy egzotyczne realia życia na Bliskim Wschodzie.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz