środa, 26 maja 2021

Jennifer Love, Kjell Hovik "Jak uwolnić się od stresu" Recenzja premierowa.

Tytuł: "Jak uwolnić się od stresu"

Autorzy: Jennifer Love, Kjell Hovik

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 352

Data premiery: 26-05-2021

 Moja ocena: 8/10


"Czy to możliwe, że mózg jest naszym największym wrogiem? Jak wpływa na nas chroniczny stres? Czy można nauczyć się kontrolowania emocji? Jak odzyskiwać równowagę życiową i przywrócić dobre samopoczucie?"


Chyba każdy z nas co najmniej raz w życiu przechodzi poważny kryzys. Czy będzie to strata pracy, zmiana miejsca zamieszkania, rozwód czy żałoba po śmierci bliskiej osoby, z zamętem uczuciowym wywołanym przez załamanie każdy musi poradzić sobie sam. Oczywiście jest jeszcze otoczenie: rodzina i przyjaciele, ale nikt z nich nie poukłada nam myśli w głowie. Do tego służy ta książka.

Poradnik psychiatry Jennifer Love i neuropsychologa Kjella Hovika podaje prosty przepis na uporanie się z życiowymi dramatami. Zaproponowany przez autorów system, zwany metodą pięciu kroków, przypomina model ludzkiej dłoni.


"Na samym początku naszych rozmów o modelu pięciu kroków zasugerowałem, by nadać mu wizualną formę dłoni o pięciu palcach (jak powiada filozof, którym fascynowałem się za młodu, "ręka jest zewnętrznym mózgiem człowieka"). Jennifer potrzebowała paru dni, żeby to sobie przemyśleć, ale w końcu pomysł jej się spodobał - pod warunkiem, że nie nazwiemy naszej metody "modelem dłoni".


Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej, "Stres i metoda pięciu kroków", autorzy przeprowadzają czytelnika punkt po punkcie przez poszczególne elementy swojego systemu: 


Krok pierwszy: Weź się w garść

Krok drugi: Określ obszar, nad którym masz kontrolę

Krok trzeci: Rzuć się w wir działania

Krok czwarty: Wyhamuj

Krok piąty: Czego się trzymać, z czego zrezygnować?


W części drugiej poznajemy działanie metody pięciu kroków w praktyce. Poszczególnie rozdziały poświęcone są:

- chorobom przewlekłym;

- kryzysom w rodzinie;

- utracie;

- traumie

oraz krachowi egzystencjalnemu.


Omówione tu problemy zostały podparte realnymi przykładami dwudziestu pacjentów. Czytając i analizując je możemy lepiej zrozumieć działanie metody.

Ciekawym dodatkiem jest "Dziennik czasów COVID-19", w którym oboje współautorzy opisują swój prywatny kryzys związany z pandemią. 

Książka jest napisana prostym, przystępnym językiem, zilustrowana przykładami z życia, dzięki czemu opisana metoda lepiej zapada w pamięć czytelnika niż sama teoria. Czytając o problemach Mathiasa, Dave'a, Howarda, Marjorie, Lisy, Rebeki i wielu innych możemy zastanowić się jak zaproponowane rozwiązania odnieść do własnego życia. "Jak uwolnić się od stresu" będzie na pewno przydatną lekturą dla każdego, kto boryka się z kryzysem. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Muza.

 

Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko/

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz