środa, 12 stycznia 2022

Paweł Pollak "Gdzie mól i rdza", "Zbyt krótkie szczęście", "Przepustka do męskości"

Tytuł: "Gdzie mól i rdza"

Autor: Paweł Pollak

Wydawnictwo: Oficynka

Ilość stron: 400

Data wydania: 27-01-2012

Moja ocena: 7/10


W pierwszym tomie cyklu Pawła Pollaka o Komisarzu Przygodnym poznajemy głównego bohatera. 44 -letni Marek Przygodny pracuje w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Prywatnie ma żonę Gabi i dwójkę dzieci: Michała i Asię. Syn mieszka i pracuje w Anglii, córka wyprowadziła się do chłopaka a Marek odkrył, że nic go już nie łączy z żoną. Gabi zresztą też stała się wobec niego obojętna. Mijają się jak obcy ludzie. Pojawia się pierwsza wzmianka o rozwodzie. 

Policja dostaje zgłoszenie o znalezieniu trupa. Ofiarą jest starszy pan, o którego martwiła się sąsiadka. Wkrótce pojawia się kolejny denat. Tym razem organy ścigania zaalarmowała zszokowana wnuczka. We Wrocławiu szerzy się plaga zabójstw staruszków. Powstaje pytanie: kto mógłby zyskać na ich śmierci i dlaczego w dziwny sposób zainscenizował sceny zbrodni? Te są bowiem zupełnie nietypowe. Zostają przygotowane skrupulatnie i z dbałością o detale, jak scenografia teatralna, każda z innej sztuki. Pozornie nic ich nie łączy. 

Przygodny ulega pechowemu wypadkowi, który ostatecznie może okazać się dla niego zbawienny. Znaczny wpływ na przebieg śledztwa ma przyjaciel Marka, dziennikarz Jerzy Kuriata. 


Tytuł: "Zbyt krótkie szczęście"

Autor: Paweł Pollak

Wydawnictwo: Oficynka

Ilość stron: 336

Data wydania: 22-05-2014

Moja ocena: 7/10


Marek Przygodny rozwodzi się z żoną. Stara się utrzymać przyjacielskie stosunki z córką, Asią. 

Jest pierwszy listopada. Emerytka spacerująca z psem w pobliskim parku dostrzega na ławce obściskującą się parę młodych ludzi. Zgorszona podchodzi, by zwrócić im uwagę i odkrywa, że oboje są martwi.

Zamordowani to dwójka licealistów, Żaneta i Patryk. Ona za życia była piękną, świadomą swych atutów i wyrachowaną dziewczyną. On miał dużą gotówkę, pochodzącą z nieznanego źródła. Policja trafia na trop sporo starszego przyjaciela Patryka, pracownika banku. Co ich łączy? W trakcie śledztwa na jaw wychodzą coraz bardziej kompromitujące informacje na temat nastolatka. 

Kuriata przechodzi kryzys wieku średniego. Wtrąca się w sprawy policji tak nachalnie, że nie wróżyłam mu długiego i szczęśliwego życia. 


Tytuł: "Przepustka do męskości"

Autor: Paweł Pollak

Wydawnictwo: Oficynka

Ilość stron: 358

Data wydania: 29-07-2021

Moja ocena: 7/10


Komisarz Przygodny spotyka się z dużo młodszą kobietą, Justyną, którą poznał przy okazji prowadzenia poprzedniego śledztwa. Obawia się jak wiadomość o jego nowym związku przyjmie Gabi. W tej sprawie konsultuje się z córką. 

Bogumiła Kownacka znajduje postrzelonego sąsiada, Brzeckiego. Nieudolnie zawiadamia pogotowie. Gdy na miejsce przyjeżdżają służby okazuje się, że ofiary prawdopodobnego napadu są dwie. Na balkonie znaleziono zwłoki żony postrzelonego. Sprawca ukradł co cenniejsze przedmioty. 

Kolejne zwłoki zostają znalezione w lotniskowej toalecie. Pan Brzecki nie wydaje się zbyt zmartwiony śmiercią żony, lecz porusza go artykuł w gazecie. 

W sprawę po raz kolejny wtrąca się Jerzy Kuriata, który w swoich działaniach wydaje się bardziej kompetentny od policji, szczególnie Wójcik i Wojtkiewicz nie błyszczą intelektem. Aż dziwne, że tacy osobnicy trafili do wydziału zabójstw. 

***

Wszystkie trzy tomy przygód Komisarza Przygodnego czytało mi się dobrze. Na nic nie mogę narzekać, intryga jest dobrze przemyślana i wciągająca. Postacie trochę nijakie. Najwięcej charakteru miał dziennikarz i to on powinien prowadzić dochodzenia. Działania policji mniej wnosiły do sprawy. W książkach dobrze rozwinięty jest wątek obyczajowy. Wójcik i Wojtkiewicz przedstawieni jako policyjny Flip i Flap bynajmniej mnie nie śmieszyli. Być może mieli wprowadzić akcent humorystyczny, ale moim zdaniem raczej zaszkodzili odbiorowi powieści. Marek Przygodny często się rozprasza, jego współpracownicy także nie raz okazują się niekompetentni i w zasadzie główną pracę wykonuje Kuriata. Dziennikarz, w odróżnieniu od policjanta, na pierwszym miejscu stawia pracę i dąży po trupach do celu. Jego przyjaciela zajmują rozterki miłosne i nie ma wsparcia w niezbyt inteligentnych pomocnikach. Plusem jest to, że każda sprawa doczekała się wyjaśnienia. Podoba mi się, że akcja powieści została umieszczona we Wrocławiu. Znając miasto czytelnik może sobie zwizualizować miejsca akcji. Cykl jest ciekawy, choć nie rewelacyjny. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz