poniedziałek, 12 sierpnia 2024

Christopher Macht "Spowiedź generała Von dem Bacha"

Tytuł: "Spowiedź generała Von dem Bacha"

Autor: Christopher Macht

Wydawnictwo: Bellona

Ilość stron: 336

Data wydania: 03-07-2024

Moja ocena: 8/10

 

"Spowiedź generała Von Dem Bacha" Christophera Machta to kolejna książka z serii opartych na fikcyjnych wywiadach z postaciami historycznymi. Tym razem mamy okazję usłyszeć "spowiedź" hitlerowskiego oficera, odpowiedzialnego za brutalne stłumienie Powstania Warszawskiego.

Generał Von Dem Bach jest opisywany jako człowiek o dumnej postawie i wyraźnej dykcji, noszący okulary w złotych oprawkach. Choć jego prezencja była nienaganna, nie zmienia to faktu, kim był. Nawet u schyłku życia, gdy rozmawia z polskim lekarzem, na tydzień przed swoją śmiercią, nie okazuje żadnej skruchy za popełnione czyny. Lekarz, były powstaniec, jest zbulwersowany postawą generała oraz faktem, że wielu jego kolegów uniknęło kary za swoje działania. Powstanie Warszawskie przyniosło ogromne straty, a większość ofiar stanowili cywile.

Książka napisana jest językiem potocznym, co sprawia, że rozmowę czyta się szybko i płynnie. Duża czcionka użyta w wywiadzie dodatkowo ułatwia lekturę, a mniejszą czcionką opisano dokumenty zamieszczone w ramkach, które wzbogacają narrację o historyczne tło.

Christopher Macht wzbogaca książkę zeznaniami świadków, zaczerpniętymi z wiarygodnych źródeł, co dodaje autentyczności fikcyjnej narracji. Czytelnik ma okazję zapoznać się z dokumentami i wywiadami z ocalałymi, które potwierdzają opowieść Von Dem Bacha. Opisane sytuacje ukazują ogrom cierpienia i przerażający terror, jakiego doświadczyli ludzie w tamtych dniach. W książce pojawiają się opisy takich wydarzeń jak rzeź Woli, czyli masowa egzekucja ludności cywilnej w dzielnicy Wola, czy działalność Verbrennungskommando Warschau, oddziału odpowiedzialnego za palenie ciał zamordowanych Polaków.

Autor porusza również temat obozu przejściowego w Pruszkowie, przez który przechodziła ludność ewakuowana z Warszawy, oraz przypomina postać Stefana "Grota" Roweckiego, komendanta głównego Armii Krajowej, zamordowanego przez Niemców. Wspomina także o działaniach takich postaci jak "kat Ochoty" i "kat Woli", odpowiedzialnych za brutalne represje w tych warszawskich dzielnicach, oraz o dramacie codziennego życia powstańców w obliczu braku wody i jedzenia.

W kontekście tych wydarzeń Macht odnosi się również do planu "Burza", operacji Armii Krajowej mającej na celu wyzwolenie ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej, oraz do działalności Kedywu, jednostki organizującej akcje dywersyjne. Pojawia się też wątek Pawiaka, więzienia, w którym Niemcy przetrzymywali i torturowali członków polskiego ruchu oporu.

Choć finał rozmowy – będący fikcją literacką – nie przynosi skruchy ze strony generała, jest mimo to satysfakcjonujący zarówno dla czytelnika, jak i dla rozmówcy, doktora Tadeusza Zawrota.

Opisane wydarzenia budzą silne emocje, przypominając o tragicznym losie Warszawy. Mimo że można było uniknąć wielu ofiar, nie wszczynając powstania, miało ono swój głęboki sens – było świadectwem niezłomności i walki o wolność, która stała się symbolem polskiego ducha.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

 

 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz