poniedziałek, 12 sierpnia 2024

Robert Foryś "Bramy Sodomy"

Tytuł: "Bramy Sodomy"

Autor: Robert Foryś

Wydawnictwo: Warbook

Ilość stron: 272

Data wydania: 11-03-2024

Moja ocena: 8/10

 

Książka "Bramy Sodomy" autorstwa Roberta Forysia to wciągająca powieść osadzona w niedalekiej przyszłości, łącząca elementy polityczno-historycznego science fiction. Główny bohater pracuje w Cytadeli, znajdującej się w pobliżu Muru, który oddziela zamożne państwa Europy od napływu imigrantów z mniej rozwiniętych regionów świata.

Tytuł książki odnosi się do porównania Europy do biblijnej Sodomy, symbolu rozpasania i grzechu. Jeden z bohaterów powieści przedstawia Europę jako "Sodomę" w oczach muzułmanów – miejsce rozpusty i zepsucia, które pragną zdobyć, jednocześnie modląc się o jego oczyszczenie przez Allaha.

Historia opowiada o czasach, gdy fala zamachów zburzyła spokój europejskich społeczeństw, a w następstwie wybuchły epidemie, kryzysy finansowe, wojny handlowe i wielka wędrówka ludów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Zmiany klimatyczne, takie jak długotrwała susza i poszerzająca się pustynia, zmusiły całe plemiona do migracji. Europa odgrodziła się od napływających mas Murem, który strzegą uzbrojeni strażnicy.

Gdy zaginął syn jednego z wpływowych przywódców islamskich, komendant obozu, pułkownik Duszan, zleca swojemu najlepszemu człowiekowi odnalezienie chłopca. Zamiast tego, bohater otrzymuje od nieznanego gońca pendrive. Gdy przekazuje go swojemu przełożonemu, zostaje zmuszony do ucieczki przed wynajętymi przez niego najemnikami. W międzyczasie musi chronić bliskie mu osoby. Napięcie budują szczegółowe opisy codziennego życia w świecie zdominowanym przez surowe prawo i ciągłe zagrożenie. Dodatkowo wątek bohatera ściganego przez ludzi swojego przełożonego, zamieszanego w nieczyste sprawki, wzmacnia emocje czytelnika.

Foryś pisze z dużą znajomością historii, wspominając m.in. o upadku Imperium Rzymskiego, zalanego przez Arabów, oraz o animozjach dzielących różne narody i religie. Akcja toczy się dynamicznie, pomimo licznych opisów, szczególnie na początku powieści. Już na wstępie dowiadujemy się, że zaginął chłopiec, co staje się punktem wyjścia dla dalszych wydarzeń.

Książka prowokuje do refleksji na temat ludzkiej natury i przyszłości, która, choć przedstawiona jako fikcyjna, nie jest całkowicie nieprawdopodobna. Zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne rzeczywiście prowadzą do migracji ludności, a napięcia kulturowe między różnymi grupami społecznymi mogą stawać się coraz bardziej widoczne. Autor zręcznie oddaje wielokulturowe miasto pełne niebezpieczeństw i rywalizacji między różnymi grupami narodowymi i religijnymi.

Podsumowując, "Bramy Sodomy" to fascynująca powieść, która, dzięki bogactwu szczegółów i autentycznemu tłu społecznemu, wciąga bardziej niż inne książki autora, takie jak cykl o Sztejerze. Foryś ukazuje współczesne problemy przez pryzmat historii i polityki, tworząc wizję przyszłości, która skłania do refleksji.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

 

 

 

 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz