piątek, 6 września 2024

Malwina Chojnacka "Dziewczyna bez dłoni"

Tytuł: "Dziewczyna bez dłoni"

Autor: Malwina Chojnacka

Wydawnictwo: Harper Collins

Ilość stron: 432

Data wydania: 14-08-2024

Moja ocena: 9/10

 

"Dziewczyna bez dłoni" Malwiny Chojnackiej to thriller, który zabiera czytelnika w mroczny i duszny świat małego miasteczka, gdzie tajemnice, zazdrość i przemoc przenikają codzienne życie bohaterów. Narracja prowadzona jest z perspektywy czterech postaci: pisarza Piotra, jego asystenta Tobiasza, dziewczyny Piotra Leny oraz właścicielki pensjonatu Niny.

Piotr, znany autor kryminałów, zdobył popularność dzięki kontrowersyjnym scenom brutalności i erotyzmu w swoich książkach. Wynajmuje asystenta Tobiasza, oferując mu duże wynagrodzenie, wypłacane nieformalnie. Ta praca ratuje Tobiasza przed długami. W wyniku niefortunnych okoliczności jego konto bankowe zostało zajęte przez komornika, co dodatkowo komplikowało jego życie osobiste. Tobiasz wciąż marzy o naprawie relacji z partnerką, co staje się jego główną motywacją do pozostania w pracy, mimo że Piotr stawia przed nim moralnie wątpliwe zadania. Piotr jest manipulantem i narcyzem, który pragnie być w centrum uwagi – czy to poprzez podziw, czy nienawiść. Dąży do tego, by być centrum wszechświata wszystkich otaczających go osób, bawi się ludźmi i wykorzystuje ich emocje jako materiał do swoich powieści, nie zważając na konsekwencje.

Pensjonat Leśny Zaułek w Czarcim Oku, prowadzony przez Ninę, od lat jest miejscem odpoczynku Piotra. Nina, cierpiąca na chorobę kręgosłupa, zmaga się z niepełnosprawnością i uzależnieniem od środków przeciwbólowych. Pomimo trudności życiowych, potrzebuje bliskości i akceptacji, co sprawia, że łatwo zakochuje się w Piotrze, który jako jedyny okazał jej uwagę.

Nina zatrudnia dziewczyny z pobliskiego ośrodka wychowawczego. Jedną z nich jest Karina, która zostaje zamordowana w pobliskim lesie. Ciało Kariny odnaleziono w szokującym stanie: bez dłoni, ze śladami brutalnego traktowania. Jej śmierć wywołuje falę podejrzeń wobec wszystkich mieszkańców i gości pensjonatu, w tym Piotra i Leny, którzy przyjechali na weekend w okolicach symbolicznej daty – pierwszego dnia wiosny, ważnej dla lokalnej społeczności. Okolica, ze swoimi mrocznymi lasami, bagnami i odizolowaniem od cywilizacji, jest idealnym miejscem na popełnienie zbrodni.

Z każdym kolejnym rozdziałem atmosfera gęstnieje. Czytelnik zostaje wciągnięty w sieć tajemnic, wzajemnych podejrzeń i ukrytych motywacji bohaterów. Każdy z nich ma coś na sumieniu; nikt nie jest bez skazy. Poza głównym wątkiem kryminalnym pojawiają się dodatkowe motywy: konflikt między księdzem a miejscowym szamanem, skomplikowane relacje między kierowniczką ośrodka wychowawczego a jej mężem policjantem, oraz tajemnica, której miejscowa społeczność strzeże od lat.

Postać Leny rozwija się w trakcie fabuły. Z początku wydaje się naiwną fanką zakochaną w pisarzu, a on szuka właśnie takiej naiwniej dziewczyny, która będzie mu usługiwać, lecz z czasem Lena się zmienia. Tobiasz z kolei, który na początku jest w dramatycznej sytuacji finansowej i wydawałoby się, że musi ulegać wymaganiom pracodawcy, pokazuje swoją siłę i determinację. Pod wpływem wydarzeń Lena i Tobiasz zbliżają się do siebie – z początku każde niewłaściwie oceniło drugie, ale z czasem zaczyna ich łączyć uczucie, które zmienia dynamikę relacji pomiędzy postaciami.

Nina wielbi Piotra w sposób sugerujący, że jej obsesja graniczy z chorobą psychiczną, o ile już nie przekroczyła tej granicy. Jest gotowa na wszystko, by zyskać jego uwagę. Tobiasz, początkowo przedstawiany jako słaby mężczyzna, pod wpływem rozwijającego się uczucia do Leny znajduje w sobie odwagę i moralną siłę, aby sprzeciwić się niemoralnym propozycjom Piotra. Wszyscy bohaterowie, którzy na początku wydają się mdli i nijacy, pod wpływem sytuacji i zdobytych informacji pokazują więcej, niż można by się spodziewać.

Zaskakujących informacji dostarcza pamiętnik Kariny – autorka dozuje je powoli, budując napięcie. Narracja jest pierwszoosobowa, emocjonalna i wciągająca. W opisach widzimy obserwacje innych osób przez bohaterów i ich podejrzenia, przemyślenia, odczucia. Książka zdecydowanie budzi niepokój, ale o to chodzi w mrocznym kryminale – spełnia swoje zadanie. Trudno ją odłożyć. Psychologia postaci jest tu bardzo ważna, ale przedstawiona przez żywe emocje, nie przez suche opisy. Czytelnik sam musi wysnuć wnioski i ocenić ich zachowania.

Pod koniec książki akcja nabiera tempa, a napięcie rośnie z każdą stroną. Krew się leje, a czytelnik nie wie, kto przeżyje, a kto zginie. "Dziewczyna bez dłoni" to intensywny thriller pełen niespodziewanych zwrotów akcji, który z pewnością przypadnie do gustu fanom mrocznych, ciężkich klimatów i motywu zmowy milczenia otaczającej małe miasteczko ukryte wśród lasów.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko

https://www.tiktok.com/@anna_dyczko



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz