środa, 10 listopada 2021

Carla Naumburg "Jak ograniczać napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie". Recenzja premierowa.

Tytuł: "Jak ograniczać napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie"

Autor: Carla Naumburg

Wydawnictwo: Muza

Ilość stron: 224

Data wydania: 10-11-2021

Moja ocena: 10/10


Nasze dzieci każdego dnia borykają się ze stresującymi sytuacjami, doświadczają rozproszenia uwagi, trudno im skupić myśli i w efekcie wybuchają złością. Nic dziwnego, w końcu ich system nerwowy jest jeszcze niedojrzały a nie raz i przeciążony pracą i obowiązkami domowymi dorosły nie radzi sobie z frustracją. Jak można pomóc sobie i maluchom? Odpowiedzią jest uważność.

Karny jeżyk odchodzi do lamusa, Carla Naumburg uczy jak w domowym zaciszu praktykować mindfulness i przekazywać tę wiedzę najmłodszym w rodzinie. 

Autorka proponuje konkretne ćwiczenia do wykonania razem z dzieckiem, które pomogą w opanowaniu tej trudnej sztuki. Efekty nie przyjdą od razu, ale warto na nie poczekać. Kluczem do sukcesu jest wsparcie rodziców.


"Dawanie dzieciom samym sobą przykładu akceptacji, ciekawości świata i życzliwości jest bardzo skutecznym sposobem uczenia ich tych wartości. Kolejnym ważnym krokiem na drodze do nauczenia ich uważności jest dostrzeganie postępów i okazywanie dziecku wsparcia, kiedy tylko zauważymy u niego któryś z wymienionych składników mindfulness."


"Wypatrujcie koncentracji, kreatywności, ciekawości, współodczuwania i wyciszenia - każde z tych doświadczeń to niezła poszlaka, że wasze dziecko przeżywa właśnie chwilę uważności."


Uważność to umiejętność skupienia całej uwagi na chwili obecnej. Brzmi prosto, ale takie nie jest. Ile razy mechanicznie wykonujemy jakieś czynności, jednocześnie myślami błądząc daleko?

Warto czasem się odstresować, odłączyć od niepokojących bodźców, wyłączyć telefon i skupić się na zmysłach. Słowem: uspokoić się. Tego powinni uczyć w szkole. 

Carla Naumburg podsuwa nam sposoby na skupienie uwagi w różnych sytuacjach: od celebrowania posiłków, poprzez swobodny spacer i obserwację przyrody, po działania artystyczne. Być może czytaliście już jej bestseller "Jak nie krzyczeć na swoje dziecko". Jeśli nie, warto także do niego zajrzeć.

W zamieszczonym na końcu publikacji dodatku "To może się przydać" znajdziemy wykaz lektur dla dorosłych, książeczek dla dzieci oraz aplikacji dotyczących zagadnienia mindfulness. 

Książka jest świetnie zaprojektowana, w łatwy sposób wyjaśnia przyczynę problemu oraz proponuje proste rozwiązania. Warto po nią sięgnąć, by odzyskać spokój w rodzinie.

Dziękuję wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki poradnika. 


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://www.facebook.com/M-czas-103770337714212

https://www.instagram.com/annadyczko_mczas

https://www.wattpad.com/user/AnnaDyczko



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz