wtorek, 8 sierpnia 2023

Richard Pink, Roxanne Emery "Brudne pranie. ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić"

Tytuł: "Brudne pranie. ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić"

Autorzy: Richard Pink, Roxanne Emery

Wydawnictwo: Insignis

Ilość stron: 192

Data wydania: 28-06-2023

Moja ocena: 8/10

 

Przy takiej pogodzie nawet pranie nie schnie. Z miski na brudy już się wylewa a poprzednie jeszcze na suszarkach. W moim przypadku rozwiązaniem byłby słoneczny dzień albo suszarka bębnowa. Dla osób z ADHD nie jest to takie proste.

Brudne pranie jest symbolem problemów, z jakimi zmagają się osoby cierpiące na tę przypadłość. Często nie pamiętają też o podstawowej higienie osobistej, wydają zbyt dużo pieniędzy, gubią się w przestrzeni i tracą ważne przedmioty. Nie zliczę ile razy jako dziecko posiałam gdzieś klucze na trasie szkoła-dom i musiałam przeczesywać osiedlowy trawnik. Na szczęście wyrosłam z tego.

Dorośli z ADHD są trochę jak takie roztrzepane dzieci a przynajmniej sprawiają podobne wrażenie. Ich mózgi działają po prostu inaczej.

Osoby neuroróżnorodne cierpią przez swoją przypadłość i zawstydzanie ich to najgorsze co można zrobić. Kluczem do szczęśliwego życia jest dla nich akceptacja, wsparcie bliskich, terapia.

Autorka przyznaje, że miała w przeszłości problemy z alkoholem, w którym szukała ucieczki przed sobą samą. Wyrwała się z błędnego koła gdy odstawiła używki i przeszła terapię u specjalisty. Obecnie pomaga jej partner, który rozumie jej ograniczenia i dba o wcześniejsze ustalenie planu działania.

Richard i Roxanne prowadzą wspólnie kanał na Tik Toku: ADHD_LOVE

W książce zdradzają sposoby okiełznania hiperskupienia, roztargnienia, bałaganiarstwa, impulsywności, prokrastynacji i trudności z orientacją w przestrzeni.

Poznajemy dzięki nim codzienne wyzwania typowe dla pary, której połówka cierpi na ADHD. Najważniejsze dla niej jest zrozumienie partnera oraz samoakceptacja. Ta książka pomaga zrozumieć, że osoby zmagające się z ADHD nie są gorsze czy "popsute", lecz po prostu inne. Muszą włożyć więcej wysiłku w ogarnięcie codzienności, lecz są w stanie nauczyć się szczęśliwie żyć ze swoją przypadłością a nawet wykorzystać ją w pozytywny sposób.


Tekst i zdjęcie: Anna Dyczko, Międzyczas

https://linktr.ee/annadyczko_mczas



 

 

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz